GÜNDEM Haber Girişi : 17 Haziran 2024 17:03

Güzelbahçe'nin Onayı, Ailenizin Günay'ı; Bu Olmadı!

Güzelbahçe'nin Onayı, Ailenizin Günay'ı; Bu Olmadı!
Güzelbahçe'de Belediye Başkanı Mustafa Günay'ın, sanki “çocuk tacizcisi vakıf” tahliyesi gibi bir abartılı gösteriyle Anadolu Otizm Vakfı'nın Yelki'deki yerinden tahliyesi doğru olmadı. Türkiye’de 18 yaş altı 35 bin bireyin “sessiz ahını” almak da var!

 

 

 

Geçenlerde Güzelbahçe Yelki’de bir vakfın tahliyesi operasyonunu izledik.

 

 

 

Adres Güzelbahçe Belediyesi’nin mülkü Yelki Eski Belediye binasıydı.

 

 

 

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa Günay tarafından bizzat yönetilmesi yönüyle ilginç bir tahliye operasyonuydu.

 

 

 

 

 

 

“Güzelbahçe’nin Onayı, Ailenizin Günay’ı” sloganıyla yola çıkan Başkan yani…

 

 

 

Güzelbahçe Jandarması da kamerasıyla bu operasyon için buradaydı.  

 

 

 

Meclis üyeleri ve muhtarlar da orada olanlara şahitlik ettiler.

 

 

 

Bina, Belediye tarafından 2012 yılında Anadolu Otizm Vakfı’na tahsis edilmişti.

 

 

 

10 yıl vakıfça aktif kullanıldı, 2 yıl ise faaliyetsiz geçti.

 

 

 

Yelki’de, pandeminin araya girmesi ardından mekanın yeniden aktifleşmesi son iki yılda, dünden bugüne çok mümkün olmadı.

 

 

 

O Vakıf ki, Kurucu Mütevelli Heyeti’nde her kesimin temsilcileri olan bir organizasyon.

 

 

 

Bir telefonla iletişim kurmak çok kolay…

 

 

 

Mütevellisinde Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Hamza Dağ’a, Kamil Okyay Sındır’dan Tuğrul Yemişçi’ye, Mesut Sancak’tan Selami Özpoyraz’a, Cemal Elmasoğlu’ndan Akın Kazançoğlu’na, Deniz Sipahi’den Mustafa Balbay’a çok sayıda tanıdık ismi görüyorsunuz.

 

 

Binali Yıldırım, Aziz Kocaoğlu, Bekir Pakdemirli, Zekeriya Mutlu; kurucuları arasındaydı.

 

 

Vakıf internet sitesinde “Anadolu Otizm Vakfı’nın kuruluş fikri ve çalışmaları Nüvit UYAR ve Ayşe Yeşim UYAR tarafından 2009 yılında başlatıldı. Vakıf 22 Şubat 2012 tarihinde İzmir’de toplumumuzun her kesiminden duyarlı ve hayırsever 77 insanın engelsiz ve çağdaş Türkiye ideali için birlik, beraberlik, hoşgörü, kardeşlik, şeffaflık ve tarafsızlık içinde  bir araya gelmesi ile Anadolu Otizm Vakfı adını alarak kuruldu” bilgisi yer alıyor.

 

 

 

Amacına uygun bir kampüs yapılması (Güzelbahçe Otizm Yerleşkesi) ile ilgili her siyasi kesimden temsilcilerin katıldığı temel atma töreni, 2 Nisan 2022 tarihinde  “Otizm Farkındalık Günü”nde atılmıştı.

 

 

 

Vakıf amacına yönelik faaliyetlerini sürdürüyordu ve yöneticileri “ulaşılamaz” değildi.

 

 

 

Sanki “çocuk tacizcisi vakıf” tahliyesi gibi bir abartılı görsel gösteriyle bu tahliyenin yapılması doğru olmadı.

 

 

 

BELEDİYE MECLİSİ’NE 15 CHP’li

1 İYİ PARTİLİ ÜYE SEÇİLMİŞTİ

 

 

 

Güzelbahçe Belediye Meclisi Başkan dahil 16 üyeden 15’i CHP 1’i ise İYİ Parti’den üyeden oluşuyor.

 

 

 

Altan İnanç gibi İBB 1. Başkan Vekili gibi siyasetin kıdemli isimleri de bu Meclis’te.

 

 

Tahliyenin kamuoyuna yansıyan detaylarında (Çünkü Güzelbahçe Belediye Meclisi Kararları, belediye internet sitesinin ilgili sayfasında görüntülenip indirilemiyor) CHP Grubu’nun oy birliği ile alınan kararı uygulandı.

 

 

Özel çocukların eğitim materyalleri, oyun grupları, derslik eşyaları Güzelbahçe Belediyesi görevlilerince söküldü, bir binada emanete alındı, binaya “Bina Yelkililerindir, Yelki Halkının Kalacaktır” pankartı asıldı.

 

 

Başkan Mustafa Günay yapılanı, “İki yıldır kapalı olan Anadolu Otizm Vakfı bizim tüm uyarılarımıza rağmen gerekli yükümlülüklerini yerine getirmedi, iletişim kurmamıza rağmen sonuç alamadık. Biz de bugün meclis üyelerimiz ve muhtarlarımızla eski Yelki Belde Belediyesi binasını Güzelbahçe Belediyesi’nin hizmetinde Yelki halkının kullanımına kazandırıyoruz. Bu bina Yelkililerindir ve Yelkililerin kalacaktır. Kimseyi yerinden ettiğimiz ya da çıkardığımız yok. Kamuoyuna yanlış bir yansıma olmasın. Yer belediyemize ait, uzun zamandır da yeri kullanmıyor Anadolu Otizm Vakfı tarafından. Yelki halkımızın kullanımına açacağız” sözleriyle açıkladı.

 

 

Mustafa Günay’ın 2017’de ilan edilen Otizm Eylem Planı’ndan haberi var mıydı?

 

 

2021 yılında TBMM Otizm ve Down Sendromu Meclis Araştırma Komisyonu Raporu’nu duydu mu?

 

 

Güzelbahçe Belediyesi olarak neden CHP'li bir “halkçı belediye” olarak, Belediye Sosyal Birimleri eliyle vakfın yerini yeniden “özel çocuklara” açmak için işbirliği düşünmedi?

 

 

 

Çok mu zordu? 

 

 

 

“Özel” deyince aklına sadece Özel Okul Kampüsleri ve Özel Üniversite Kampüsleri mi (Ya da CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL mi) geliyor Güzelbahçe'nin Mustafa Başkanı’nın?

 

 

 

Türkiye’de 18 yaş altında 35 bin bireyin “sessiz ahını” almayı, popülist bir pankartla savuşturduğunu mu düşünüyor acaba?

 

 

“Güzelbahçe’nin Mustafa Başkanı”nın, özel bireylerle empati kurması için, 2024 Aralık’ta 3 yaşını dolduracak torunu Laren’in illa ki otizmli mi olması gerekiyordu?

 

 

Laren’e bak hizaya gel Mustafa Başkan!

 

 

Başkan Yardımcısı olarak hizmet ettiğin belediyeyi de, Başkan olduktan sonra, en az oğlun Onur’un “yenilikçi katkılarıyla” geliştirdiği o ekmek teknesi restoran kadar güzel yönetmeye gayret et.

 

 

Bütün Yarımada’nın, Yarımada Belediyeler Birliği’nin Ağabey Başkanı olarak bu sana yakışır…

 

 

Başaracağına inanıyorum…