YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 19 Haziran 2024 11:30

Menderes Belediyesi’nden Klaros’un Tanıtımına Destek

Menderes Belediyesi’nden Klaros’un Tanıtımına Destek
Menderes Belediyesi tarafından ilçedeKİ Klaros Bilicilik (Kehanet) Merkezi’nin tanıtımına yönelik etkinlik düzenlendi. Belediye Başkanı 'Kahin İlkay' sıfatını hak ettiği bu organizasyonda, Kehanet Merkezi alanın Belediye tarafından tanıtılacağı duyuruldu.

 

Menderes Belediyesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği Klaros Bilicilik Merkezi Tanıtım Etkinliği, bir belediye başkanının, kentin geleceğine dair haberleri şimdiden veren bir müjdeye de evsahipliği yaptı.

 

 

 

 

 

Renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, turizm acentası ve otel sahipleri ile turizm rehberleri konuk edil.  Tanıtım buluşmasında ören yeri misafirlere gezdirilerek tarihçesi hakkında bilgi verildi.

 

 

 

 

 

 

ALAN DETAYLARIYLA ANLATILDI...

 

 

 

 

Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek’in de katılım sağladığı etkinlikte Klaros Kazısı Bilimsel Danışmanı Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Onur Zunal ören yeriyle ilgili bilgileri misafirlere detayları ile anlattı. Zunal, yaptığı konuşmada Kehanet Merkezi olan Klaros’ta gerçekleştirdikleri çalışmadan duyduğu heyecanı belirtti.

 

 

 

 

"DEĞERİMİZİ DÜNYA'YA TANITACAĞIZ"

 

 

 

 

Tanıtım organizasyonunda konuşan Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek, “ Menderes'imiz binlerce yıllık tarihe sahip özel bir yer. İlçemiz sınırları içerisinde yer alan ve eski çağların kehanet merkezi olan Klaros’ta bu özel alanlardan birisi. Klaros’u dünyaya tanıtmak, önemini duyurmak adına bu etkinliği gerçekleştirdik. Değerlerimizi dünyaya tanıtmaya, Menderes'imizi bir cazibe merkezi yapmaya kararlıyız” dedi.

 

 

 

 

 

 

KLAROS BİLİCİLİK MERKEZİ

 

 

 

 

Klaros’un kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber M.Ö.7. ve 6. yüzyıl başında Kolophon’un baş tanrısı Apollon adına inşa edildiği sanılmaktadır.

 

 

 

 

Dar vadide düz bir alanda bulunan Klaros’taki Apollon tapınağı, bilicilik yeri olmasından dolayı Hellenistik dönemde ve özellikle Roma çağında çok ünlü olduğu tespit edilmiştir.