YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 17 Kasım 2022 10:30

Karşıyaka Çarşı, her başkanın yenilemesine karşı!

Karşıyaka Çarşı, her başkanın yenilemesine karşı!
Karşıyaka Belediyesi, “ilçenin kalbi” olarak tanımlanan çarşıyı yeniliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliğiyle hazırlanan kentsel tasarım projesi uygulamaya konulurken bambaşka bir çarşının yaratılması hedefleniyor.

Karşıyaka Çarşı, İzmir'in en kısa sürede en çok yenilenen çarşısı olarak bir kez daha yenilenme dönemini yaşıyor. Üstelik yine yağmurun İzmir'de kendini yoğun göstermeye namzet olduğu bir dönemde...

 

 

 

Karşıyaka Çarşı esnafı, her belediye başkanının ayrı ayrı yenilediği çarşının, Dr. Cemil Tugay başkanlığı döneminde de yenilenmesine karşı.

 

 

 

Böyle de olsa karar verildi ve ilçe için iyi-güzel olanın 'yenileme' olduğu uygun bulundu.

 

 

 

 

Karşıyaka Çarşı'da bir kez daha yenileme kazması vuruldu. Karşıyaka Belediyesi'nden yenileme ile ilgili kamuoyuna şu bilgilerin yer aldığı bir bülten duyuruldu.

 

 


ÖNCE İZSU ALTYAPI ÇALIŞMASI 

 

 

 

 

İZSU’nun altyapı çalışmalarını tamamlanmasının ardından uygulanacak proje, Karşıyaka Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

ALTYAPI DEĞİŞİYOR

 

 

 

 

İZSU’nun çarşıda yağmur suyu yönetiminin sağlanması, taşkın riskinin azaltılması, yağmur suyu ve pis su altyapılarının ayrıştırılması, altyapıdan kaynaklanan koku ve böcek sorununun çözülmesi için başlattığı çalışma devam ediyor.

 

 

 

Karşıyaka Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü ve İZSU iş birliğinde yürütülen çalışmalarda şimdiye kadar birleşik olan yağmur suyu ve kanal hattı ikiye ayrıldı. Kemalpaşa Caddesi’nde Karşıyaka İskelesi tarafı girişinden itibaren, Yalı Bulvarı’ndan 1671 sokak yönünde Q400’lük borular döşendi.

 

 

 

İZSU tarafından bina giderleri ile binaların temiz su hatları da yenilecek. Ayrıca çarşının elektrik, telefon, internet altyapıları da değiştiriliyor. Kazı sırasında hasar gören tüm altyapıların tamiratları da gerçekleştiriliyor. Bu haftanın sonuna kadar ekiplerin planlaması doğrultusunda altyapı çalışması biten bölümlerde zemin tesviyesi yapılarak beton döküm işlemine başlanacak.

 

 

 

 

 

ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNÜM YENİ MEYDANLAR 

 

 

 

 

Karşıyaka Belediyesi çarşı projesine uzun bir süreçte hazırlandı. Esnaf ve bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşülerek, çalıştaylar yapılarak ihtiyaçlar belirlendi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan proje, uygulanmaya başlandı.

 

 

 

Başta Kemalpaşa Caddesi olmak üzere ara sokaklarının da yenileneceği proje bittiğinde küçük meydanlar da oluşturulacak. Projenin tamamı belediye personeli tarafından yapılacak.