POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 13 Şubat 2024 15:30 Haber Girişi : 13 Şubat 2024 20:50

Hamza Dağ, ‘Eşsiz İzmir Vizyon projelerini kamuoyu ile paylaştı

Hamza Dağ, ‘Eşsiz İzmir Vizyon projelerini kamuoyu ile paylaştı
AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, ‘Eşsiz İzmir Vizyon Lansmanı’ adıyla, seçimi kazanması halinde yapacakları 11 başlık altında topladığı projeleri kamuoyuyla paylaştı.

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir ve Fatih Şahin, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, AK Parti İzmir Milletvekilleri; Mehmet Kasapoğlu, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı, Şebnem Bursalı, Mehmet Ali Çelebi, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İlçe Belediye Başkan Adayları, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli’nin hazır bulunduğu toplantıda Hamza Dağ, 11 başlık altında topladığı projeleri açıkladı.

 

 

 

"SAĞLIĞIYLA KÜLTÜRÜYLE EŞSİZ İZMİR... "

 

 

 

Hamza Dağ'ın açıkladığı proje başlıkları şunlar oldu:

 

 

 

"Ulaşılabilir eşsiz İzmir, sosyal belediyeciliği ile eşsiz İzmir, çevre altyapısıyla eşsiz İzmir, dönüşümüyle eşsiz İzmir, turizmiyle eşsiz İzmir, eğitim ve istihdamıyla eşsiz İzmir, akıllı şehircilik, sağlık altyapısıyla eşsiz İzmir, tarımıyla eşsiz İzmir, spor altyapısıyla eşsiz İzmir, kültürüyle eşsiz İzmir."

 

 

 

"İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ PROJESİ İKİ YAKADAKİ RAYLI SİSTEME ENTEGRE EDİLECEK" 

 

 

 

"İzmir Körfez Geçişi" projesinin İzmir’in geleceğine yön verecek, İzmir Körfezi'ni bir uçtan bir uca en kısa şekilde birleştirecek bir proje olduğunu söyleyen Hamza Dağ, “İzmir Körfez Geçişi, İzmir’in iki yakası birbirine bağlayan bir köprü ve tüp geçit projesidir. Körfezin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, şehrimizin ulaşım ağını köklü bir şekilde dönüştürecektir. Bu proje; 12,6 kilometresi gidiş-geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre Körfez Deniz Köprüsü ve Yapay Ada içerecektir. Projeyle birlikte yapılacak raylı sistem, her iki yakadaki raylı sistemlere entegre edilecek” dedi.

 

 

 

İZMİR'E YENİ ÇEVRE YOLU VE DOKUZ BAĞLANTI YOLU 

 

 

 

Çevreyolu Projesi'ne dair bilgiler aktaran Dağ, “İzmir’imizin en can alıcı sorunlarından biri olan trafik meselesine köklü bir çözüm getirecek İzmir’e yeni çevre yolu projesini hayata geçireceğiz. Yeni çevre yolunun devreye girmesiyle; Menemen-Bayraklı arası trafikte kalma süresi 10 dakikaya, Menemen-Buca arası ise 20 dakikaya inecek. Bu, her bir İzmirli için değerli zamanını, aileleri ve sevdikleriyle geçirilebileceği anlamına geliyor. Yeni çevre yolunu şehir merkezine bağlayacak 9 önemli bağlantı yolu yapacağız. Bu bağlantı yolları şunlar olacak; Koyundere, Harmandalı-Ulucak, Harmandalı-Çiğli, Örnekköy Mezarlık bölgesi, Doğançay, Şehir Hastanesi, Manisa Yolu, Ambarlar Bölgesi İzmir-İstanbul Otoyolu Bağlantısı, Buca-Çeşme Otoyol Ayrımı. Bu bağlantı yolları sayesinde, İzmir’in trafik akışı daha da rahatlayacak, şehir içi ulaşımın yanı sıra, şehirlerarası ulaşım da hızlanacak" dedi.

 

 

 

HALKAPINAR-OTOGAR VE BERGAMA-KINIK'A YENİ İZBAN HATTI

 

 

 

Karşıyaka ve Konak tramvay hatlarını birleştirerek, hafif raylı sistem ağını bütünleştireceklerini belirten Dağ, “Yapımı devam eden Buca Metrosunu tamamlayacağız. Halkapınar-Otogar İZBAN hattını hayata geçirerek havalimanı ile otogar arasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız. Buca Metrosu'nu tamamlama çalışması devam ederken, Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık hattının eklenmesiyle İzmir’in ulaşımını; modern, hızlı ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız. İZBAN’a 4 durak ekleyeceğiz. Yerli ve milli tren setlerimizle İZBAN’ı 9 vagona çıkartarak, burada yaşanan izdihamları da bitireceğiz. 30 yeni tren seti alarak, istasyonlardaki 24 dakikalık bekleme süresini 12 dakikaya, 12 dakikalık bekleme süresini ise 6 dakikaya indirerek hemşehrilerimize zamandan yarı yarıya tasarruf ettireceğiz” diye konuştu.

 

 

 

"ÇİĞLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ'NE 4. FAZ YAPIM SÜRECİ İVEDİLİKLE TAMAMLANACAK" 

 

 

 

 

İzmir’in sadece kötü kokudan arınması için değil, körfezin yeniden hayata dönmesi için olmazsa olmaz projenin Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nin modernizasyonu ve kapasitesinin artırılması olduğunu ifade eden Dağ, “Kanalizasyonlardan çıkan atık su arıtılmadan körfeze salınıyor, İzmir Körfezinin bugünü ve geleceği yok ediliyor. Şu anda körfezin dibinde 2,5 metreyi aşkın balçık olduğu açıkça görülmektedir. Bu durum artık öyle bir noktaya gelmiştir ki, körfeze salınan bu atık suyun taşıdığı ağır metaller ve kimyasallar sebebiyle deniz canlılarının bölgede yaşamı neredeyse bitme noktasına gelmiştir. 4. fazın yapım sürecini ivedilikle tamamlayacağız” dedi.

 

 

 

YEŞİLDERE EXPO PLANI İPTAL EDİLECEK, BÖLGEDEKİ YEŞİL ALAN ARTIRILACAK

 

 

Yeşildere Yolu için yapacakları projeye de değinen Hamza Dağ, “İzmir’e gelen herkesin dikkatini çeken en önemli kent görüntülerinden birisini Yeşildere yoludur. Yolun sağındaki ve solundaki eskimiş ve düzensiz yapı stoku ciddi anlamda risk içermektedir. Burada yaşayan vatandaşlarımızın bu bölgenin EXPO alanı ilan edilmesinden rahatsız olduğunu biliyoruz. Burada yapılan EXPO planı iptal edilip, başka bir alana taşınacaktır. Yol kenarındaki derenin sağ ve sol tarafının etkinlik alanı olarak planlanması ile bölgenin yeşil oranını artırmayı hedefliyoruz. Burada yolun kenarlarından yukarıdaki mahallelere doğru ’yerinde yeni yaşam’ düşüncesiyle Büyükşehir Belediyesi garantörlüğünde konut stoğunu yenileyeceğiz” dedi.

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi olarak, eğitim ve istihdam altyapısını güçlendireceklerini, gençlerin dünya sahnesinde rekabet edebilirliğini artıracak projeleri hayata geçireceklerini söyleyen Dağ, şöyle devam etti:

 

 

 

GENÇLERİN HAYALLERİNİ KODLARLA BİRLEŞTİRME FIRSATI

 

 

 

“Oyun ve animasyon teknolojileri, yazılım geliştirme ve girişimcilik merkezleriyle gençlerimizi teknolojinin öncüleri yapmayı hedefliyoruz. İzmir’in yenilikçi gençlerine oyun ve animasyon dünyasının kapılarını aralayacak bu merkezde, hayallerini kodlarla birleştirme fırsatını vereceğiz. Burada, gençlerimiz kendi oyunlarını tasarlarken, aynı zamanda global bir kariyere ilk adımlarını atacak.”

 

 

 

MODERN KATI ATIK YÖNETİM PROJELERİ

 

 

 

Atıkların doğru şekilde yönetilmesiyle çevreyi koruyacaklarını, vatandaşları atık ayrıştırma konusunda teşvik ederek, geri dönüşümde fark oluşturan aileleri ödüllendireceğini ifade eden Dağ, “Böylece, İzmir’imizde geri dönüşüm bir yaşam biçimi haline gelecek. İzmir’imizin ana gündemlerinden birinin de Harmandalı çöp depolama alanı olduğunu biliyoruz. Öncelikle Harmandalı’nı rehabilite ederek, vahşi çöp depolamaya son vereceğiz. Bunun yanında görev süremizde; üniversitelerimizle, bilim insanlarımızla, hemşehrilerimizle titiz bir çalışma yaparak yeni alanlar konusunda çalışma yapacağız. Şehrimizin hiçbir yerinde çöp vahşi depolama şeklinde yapılmayacak. Modern katı atık yönetim projelerini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

 

 

"SOSYAL İZMİRİM KART İLE DOĞALGAZ TESİSATI YAPILABİLECEK"

 

 

 

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, kent genelinde doğalgaz altyapısını genişleterek, her mahalleye temiz ve verimli enerji sağlayacaklarını iddia ederek, “Özellikle; Konak, Karabağlar, Bayraklı gibi ilçelerimizdeki doğalgaz altyapı çalışmalarının önündeki engelleri hızlıca kaldıracağız. Bu sayede, İzmir’imizde hava kirliliğini azaltırken, enerji verimliliğimizi artıracağız; ayrıca şu müjdeyi de vermek istiyorum; sokağına doğalgaz gelip de evine doğalgaz bağlatamamış, Sosyal İzmirim Kart sahibi vatandaşlarımızın doğalgaz tesisatlarının yapılmasını sağlayacağız” diye ifade etti.

 

 

 

"SU ALTAPISI YENİLENİP, YÜZDE 30'LUK KAYIP SONA ERECEK"

 

 

 

Türkiye’nin en pahalı suyunun İzmir'de kullanıldığını savunan Hamza Dağ, şunları söyledi:

 

 

 

“Çıkış noktasından varış noktasına yüzde 30’lara yakın yeraltında bir kaybın olduğu bilinmektedir. Bunun İzmirlilere bedeli her yıl 1.5 milyar liradır. Altyapının hızlıca yenilenmesini gerçekleştireceğiz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi göreve geldiğimizde, 1 Nisan itibariyle su ücret tarifesinde yüzde 50 indirime gideceğiz.” 

 

 

 

Dağ, toplu taşımada kentte daha önce kullanılan ve kaldırılan "90 dakika ücretsiz" uygulamasını da tekrar hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.