YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 16 Ekim 2023 11:30

Cumhuriyet’in 100. Yılında Bornova’da satranç heyecanı

Cumhuriyet’in 100. Yılında Bornova’da satranç heyecanı
Bornova Belediyesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği Satranç Turnuvası geniş bir katılımla düzenledi. Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki turnuvada dereceye girenler ödüllerini aldı.

Çocuklara satranç sporunu sevdirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Bornova Belediyesi Satranç Turnuvası bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirildi.

 

 

Turnuva’da 7-17 yaş aralığındaki 130 sporcu dereceye girmek için mücadele etti.

 

 

Dereceye girmenin mutluluğunu yaşadılar

 

 

Minikler ve genel olmak üzere iki kategoride düzenlenen Turnuva’da genel kategoride birinciliği Yusuf Bolyurt elde ederken, ikinci Barış İlkin, üçüncü ise Mert Açar oldu. Minikler kategorisinde Kerim Aras Aslanhan birinci, Ege Ersöz ikinci Efe Ersöz ise üçüncü oldu.

 

 

Minikler kategorisine 7-9 yaş arasındaki çocuklar katılırken, genel kategorinin yaş aralığı ise 9-17 oldu. Turnuva’da hem minikler de hem de genel kategoride kadın sporcular arasında da ilk üç belirlendi. Buna gore kadınlar genel kategoride birinci Elif Hilal Tufan, ikinci Asmin Sayan Kapçak, üçüncü Nisa Abdulioğlu olurken 7-9 yaş kategorisinde ise birinci Aysu Şaylan, Şevval Alkan, üçüncü de Sarya Rozerin Kapçak oldu. Turnuva, aynı zamanda Bornova Belediyesi satranç eğitmenleri de olan  İzmir İl Hakemleri Sergen İlbars ve Esergül Öztürk gözetiminde yapıldı.

 

 

Dereceye giren sporcuların ödüllerini Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Taşer verdi. Taşer, turnuvaya katılan tüm sporcuları tebrik ederek başarılar diledi.

 

 

"Amacımız satrancı yaygınlaştırmak"

 

 

Satrancın çocukların zeka gelişimi açısından önemine dikkat çekerek, “Açtığımız kurslar ve sağladığımız olanaklarla sporun her türlüsüne destek olmaya devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin Atatürk ilkeleri ışığında geleceğe taşıyacak çocuklarımızın ve gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.