KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 20 Aralık 2021 19:32

Bornova’da Sınırsız Şarkılar

Bornova Belediyesi düzenlediği belgesel film gösterimi ve söyleşi ile özellikle Girit kökenli vatandaşlarına özel bir gece yaşatacak.

 

Bornova Giritli Ve Mübadiller Derneği ile İzmir Film Televizyon Yapımcıları Derneği (İFTYD) işbirliğinde hazırlanan ve belgesel film gösterimi le söyleşinin yer alacağı etkinlik 21 Aralık Salı saat 20:00’de gerçekleşecek. 

 

 

Altındağ Atatürk Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesinde yapılacak gece, Giritli müzik topluluğu ‘Yar Aman”ın hazırladığı ‘Ada Sahillerinde Bekliyorum’ belgesel film gösterimi ile başlayacak.

 

Gösterimin ardından Grup Girit, Hanya’dan çevrim içi katılarak, seyirciler ile söyleşi yapacak.

 

Tüm Bornovalıları bu özel geceye davet eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Özellikle Girit kökenli vatandaşlarımızın bu etkinlikte yanımızda göreceğimize eminim. Çünkü bu etkinlikle bize insanların mübadele yolculuğunu anlatacak” dedi. 

 

"YAR  AMAN"

 

‘Yar Aman’”, Girit Hanya'da geleneğin ilerici unsurlarını koruyan açık bir müzik kolektifi.

 

Geleneksel müziğin tüm unsurlarını koruyarak, Yunanistan, Balkanlar ve Doğu Akdeniz'in daha geniş bölgesinin geleneksel müziği ile ilgilenen grup, bu belgesel çalışması ile, halkların yüzleşmesini amaçlıyor.

 

Şarkıların ulusal kimliklerle sınırlı olamayacağını söyleyen grup, şarkıyı Yunanca, Türkçe Kürtçe ve Arapça olarak seslendirerek, şarkı üzerinden bir belgesel hazırlamışlar.

 

Ada sahillerinde bekliyorum, şarkısının yolculuğu temelinde, insanların da mübadele yolculuğunu ilişkilendiriyor.