SPOR Haber Girişi : 22 Kasım 2022 22:09

Yelken Yarışları Türkiye Şampiyonası'nın adresi, Ayvalık

Ayvalık, Türkiye Yelken Federasyonu’nun 2022 Yelken Ligi ILCA 1. Ayak Yarışları'na, 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

 

Ayvalık Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde Ayvalık Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilecek yarışlar, Milli Takım Seçme Yarışı statüsünde yapılacak ve seçmelerin birinci ayağını oluşturacak.

 

 

 

 

 

Ayvalık iç denizi günde iki yarış olmak üzere, altı günlük bir seride yüzlerce yelkenliye ev sahipliği yapacak.

 

 

150’nin üzerinde sporcu Ayvalık’ta bir hafta boyunca yarışarak, Yelken Milli Takımı’na da seçilmenin heyecanını yaşayacaklar. Galatasaray’dan, Fenerbahçe Doğuş’a – İstanbul Yelken’den, Marmara’ya, Arkas’tan, İskenderun’a, Heybeliada’dan Gökova’ya Türkiye’nin en önemli kulüpleri ve sporcuları Ayvalık’ta olacak.

 

 

 

Ayvalık’a bir hafta önce gelen yelkenciler, atmosferi ve denizi tanımak için antrenman kampı yaptılar. Kampta sporcuları ziyaret eden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Türkiye’nin en iyi yelkencilerini yetiştiren Ayvalık’ta belli bir süredir yelken sporunun pasif hale geldiğini fakat kendisinin, Ayvalık Belediyesi’nin, kulüp yönetiminin ve en önemlisi üyelerin ortak destekleriyle geliştirilmeye ve hak ettiği noktaya tekrar getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

 

 

KIŞ TURİZMİNE DE KATKI

 

 

 

 

Sporcuların, antrenörlerin, ekiplerin ve yarışı izlemeye gelen sporcu ailelerinin konaklamalarının kış turizmine de katkı yapacağını vurgulan ve Ayvalık’ta spora verdiği desteklerle adından sıkça söz ettiren Başkan Mesut Ergin; "26 Kasım - 2 Aralık arasında Türkiye Şampiyonası’nın birinci ayağı Ayvalık’ta gerçekleştirilecek. Aynı zamanda Milli Takım seçmeleri de olacak. Ümidimiz ve hedefimiz odur ki Ayvalık’ta sporu daha da hareketli hale getirmek ve ilerleyen süreçte uluslararası alanda su sporlarını Ayvalık’ta gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. O konuda iddialıyız diye düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 

GÜZEL BİR ORTAM GÜZEL BİR RÜZGAR 

 

 

 

Heybeliada Su Sporları Kulübü Başantrenörü Saruhan Çıray; “Ayvalık’ta çok güzel bir ortamda çok güzel bir rüzgârda olmaktan ve 6 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Şampiyonaları öncesi, parkuru test etmek için Ayvalık’tayız. İstanbul, Muğla, Bodrum, İzmir, Marmaris gibi çeşitli yerlerin kulüplerinden takımlar burada. Yaklaşık 70 sporcu burada ortak çalışmalar düzenliyoruz ve antrenman yapıyoruz. Aynı parkuru bütün sporcular önceden görme fırsatı buluyor, bu herkes için güzel bir imkan. Şansımıza havalarda çok güzel gitti. Rüzgâr, güneş, deniz, Ayvalık çok güzel bize çok güzel bir antrenman fırsatı oldu yarışta inşallah istediğimiz gibi geçer” dedi.

 

 

 

AVRUPA ŞAMPİYONASI'NDA GÖREV ALMA ÜMİDİ

 

 

 

Ayvalık Yelken İhtisas Kulübü’nün Genel Sekreteri İsmail Cüneyt Uzman da şunları söyledi: "Kulübümüzde ILCA Sınıfı Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Seçmeleri yapılacak, bunun için ülkemizin çeşitli coğrafyalarından 35 takım ile yaklaşık olarak 200 üzerinde sporcu ağırlayacağız. Hem ilçemize hem de kulübümüze çok büyük katkılar verecek bir organizasyon olacağını düşünüyoruz, inşallah bu organizasyonu güzel bir şekilde icra edersek arkasından Avrupa Şampiyonası’nda görev almayı umuyoruz.” 

 

 

 

 

AYVALIK VE BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE TEŞEKKÜR

 

 

 

 

Ayvalık Yelken İhtisas Kulübü Başkanı Fahri Tolga Alptekin yaptığı açıklamada; “Burada uzun zamandır, yaklaşık 20 yıldır yapılamayan bir yarış yapıyoruz. Türkiye Yelken Federasyonu’nun Yelken Ligi’nin ILCA birinci ayak yarışlarını yapacağız. Kulübümüz 1969 yılında kurulup son 25 seneye kadar çok iyi sporcular yetiştirmiştir. Biz göreve geldikten sonra yeniden kulübü hareketlendiremeye başladık belediyemizin de katkıları ile kulübümüzün olanaklarını iyileştiriyoruz. Bu yarışı yaparken gerek Ayvalık Belediyesi’ne Ayvalık Belediye Başkanımız Mesut Ergin’e, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz. Fiziki ve çevresel ortamlar için de destek vermekteler. Federasyonun da katkılarıyla burada güzel bir yarış yapmayı planlamaktayız. Kulübümüz her sene biraz daha ilerlemekte. Yeni sporcular katılmakta ve yavaş yavaş eski günlerine geri dönmesi için her türlü yatırımı gerek Ayvalık Belediyesi desteğiyle gerek üyelerimizin desteğiyle yapmaya çalışmaktayız” diye konuştu.