POLİTİKA Haber Girişi : 08 Eylül 2021 14:45

Üzümü, Bu Fiyat "KURUTACAK!"

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Eryılmaz, her yıl törenle açıklanan üzüm alım fiyatının bu yıl TMO’nun internet sitesinden sessiz sedasız açıklandığını belirterek, "Üreticiye Fiyat açıklayacak yüzü olmayanlar, çiftçinin karşısına nasıl çıkacak" diye sordu.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO):

  • Bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm, 6111 (10 numara) için 14 lira,
  • 6112 (9 numara) için 13 lira,
  • 6113 (8 numara) için 12.50 lira,
  • 6114 (7 numara) için 12 lira fiyat belirledi.

 

Açıklanan fiyatlar üzüm üreticisinde hayal kırıklığına sebep oldu. Bu yıl kuru üzüm fiyatını en az 18 lira bekleyen üreticiler, fiyatların sessiz sedasız açıklanmasına da tepki gösterdi.

 

18 LİRA FİYAT BEKLENİYORDU

 

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz da açıklanan fiyat hakkında değerlendirmelerde bulundu. Üzüm üreticisinin haftalardır heyecanla beklediği alım fiyatının sessiz sedasız açıklanmasının akla mantığa sığmadığını aktaran Eryılmaz, “Üzüm üreticisi, çay ve fındık üreticisinin yanında adeta bir üvey evlat muamelesi görüyor. Çay ve fındık fiyatları mitinglerde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından coşkuyla açıklanırken, üzüm fiyatları ise TMO’nun sitesi üzerinden sessiz sedasız bir haberle duyuruluyor. Fiyatların sessiz sedasız açıklanması bir yana verilen fiyat ise daha enteresan. Enflasyonun zirve yaptığı, maliyetlerin alıp başını gittiği bir dönemde üretici, en az 18 lira beklediği üzüm fiyatı, TMO tarafından 14 lira olarak açıklandı. Bu 14 liralık rakam ise 10 numara olarak geçiyor ve sadece göstermelik. Bu fiyat üreticiye verilmiyor. En iyi üzümü dahi 13 liradan alınacağı aşikâr. Bu fiyatın akla vicdana sığar bir yanı yoktur. Açıklanan bu fiyat sebebiyle Alaşehir ve Sarıgöl bölgesinde yaş üzüm fiyatlarında da hızlı bir düşüş olacaktır. Bu kaçınılmazdır. AK Parti hükümeti üzüm üreticisini canevinden vurmuştur” dedi. 

 

"HEM MANİSALI HEM DE

MANİSA'DAN UZAK BAKAN!"

 

Manisa’ya gösterilen üvey evlat muamelesine artık son verilmesi gerektiğini belirten Eryılmaz,Manisalı bir Tarım ve Orman Bakanının üzüm üreticisine bu fiyatı reva görmesi, aslında onun ne kadar Manisa’dan uzak olduğunun bir göstergesidir. Manisalı Bakan adeta üzümün üzerine toprak atmıştır. Daha önceden törenlerle fiyat açıklayanlar bu sene sessizliğe gömülmüştür. Buradan soruyoruz. Belirledikleri fiyatı üzüm üreticisine açıklayacak kadar yüzü olmayanlar, yarın çiftçinin karşısına nasıl çıkacak” diye konuştu.