YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 13 Eylül 2021 23:00

UNESCO Dünya Mirası İçin 'Pedalladılar'

Efes Selçuk ve Bergama’dan eş zamanlı başlayan 2021 UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turuna katılan 300 bisikletli, Bergama’dan 110 km, Efes Selçuk’tan 80 km pedal çevirerek Cumhuriyet Meydanı’nda turu bitirmenin gururunu yaşadı.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda final yapan bisikletlileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu karşıladı.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından organizasyona destek olan firma temsilcilerine teşekkür plaketi verildi.

 

Başkan Sengel ve Başkan Koştu da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdiler.

 

DÜNYA MİRASLARINA

VE DOĞAYA KATKI

 

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu, İzmir’in UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan iki kenti, Bergama ve Efes Selçuk’u amatör bisikletlilerin pedalları ile birleştiren bir farkındalık projesi olarak, dünya miraslarının korunması, tanıtılması ve bu bağlamda kadınların ve gençlerin sahip olduğu rol hakkında bir bilinç yaratılması amacıyla 2016 yılından bu yanan düzenleniyor.

 

5 YILDA 10 BİNE YAKIN

FİDAN BAĞIŞLANDI 

 

Bir diğer amacı da bisiklet sporunun yaygınlaşması amacıyla farkındalık yaratmak olan proje kapsamında bugüne kadar 1445 amatör bisikletçi, 1225 km boyunca pedal çevirdi. Bisikletliler tarafından 2016 yılından bugüne kadar düzenlenen tur kapsamında 10 bine yakın fidan bağışlandı.