ÇEVRE & SAĞLIK Haber Girişi : 10 Nisan 2021 12:10

TOKİ konutlarını yapacak firma ÇED kararını bile beklemedi

TOKİ konutlarını yapacak firma ÇED kararını bile beklemedi

Uzundere köylülerinin tapulu mallarını delik deşik ettiler

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi sınırlarında yapılmak istenen TOKİ konutları için iş makineleri, köylülerin tapulu arazilerini delik deşik etti. ÇED raporu beklenmeden ve vatandaşlara haber bile verilmeden başlayan çalışmalara sert tepki gösteren köylüler, bölgeye gelerek iş makinelerinin çalışmalarını durdurdular. Bölge karakoluna giderek tutanak tutturan köylüler, pazartesi günü de savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını vurguladılar.

Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür, TOKİ konutları için tapulu mallarına girildiğini söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bir günde, hiç kimseye haber verilmeden köylülerin tapulu arazilerinin iş makineleriyle kazıldığını, yollar açıldığına dikkat çeken Gür, şunları söyledi:

“Dernek olarak, TOKİ konutlarının yapılacağı alanla ilgili imar planlarına yasal süresi içinde itiraz ettik. İtiramıza yanıt beklerken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 9 Nisan'da yani dün ilgili ÇED raporunu yayınladığını gördük. Henüz bu raporu bile incelemeden; üyelerimizle değerlendirmeden iş makineleriyle tapulu arazilerimize tecavüz edildi. Toprak yerinden kaldırıldı, yol genişletme çalışmaları yapıldı. Bunu duyan köylülerimiz, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için başlarına bir şey gelmesin diye çiftçi belgelerini yanlarına alarak bölgeye gittiler. Müdahale sonucu çalışmalar durdurulmak zorunda kalındı. Devamında karakola ve Karabağlar Belediyesi'ne bilgi verildi. Zabıtalar tutanak tuttuktan sonra iş makineleri alandan ayrıldı. Ancak biz gerekli tespitleri yaptık. Pazartesi günü de kaymakamlıkta ayrı bir tutanak tutulacak. Kısıtlamanın olduğu bir günde bu aceleci tavrı anlamakta zorlanıyoruz!”

'Peşini bırakmayacağız!'

Dernek Avukatı Naciye Gür de, pazartesi gününden itibaren yasal olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayarak, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

ÇED sürecinin beklenmesi gerektiğini hatırlatan Gür, “Belki de ÇED olumlu belgesi alamayacaklar. Kısıtlamanın olduğu bir gün özel şahıs parsellerine yönelik bu müdaheleyle ilgili dernek üyesi köylülerimizin hakkını arayacağız” diye konuştu.