GÜNDEM Haber Girişi : 25 Kasım 2021 23:55

Şiddete Karşı, Kadın Dostu İzmir Vizyonu

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapılan “Mercek Altında; Kadına Yönelik Şiddet” konulu foruma katılan İBB Başkanı Tunç Soyer, "Ben kadınları bu şehrin sadece bir parçası değil, bizzat kendisi olarak görüyorum” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde “Mercek Altında; Kadına Yönelik Şiddet” temasıyla Urla Eski Tamirhane Binası’nda düzenledi.

 

Forum öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i erkek kıyafetleri giyerek bıyık takan, elinde öldürülen kadınların fotoğrafları olan kadın grubu karşıladı.

 

Foruma Başkan Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in eşi Gönenç Bilgen Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu'nun eşi Müyesser Özuslu, CHP Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, Seferihisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Yelda Celiloğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç ile Ali Emrah Karamustafaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, siyasi parti temsilcileri, kadın derneklerinin başkanları ile üyeleri ve yurttaşlar katıldı.

 

Başkan Tunç Soyer, “İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’de eninde sonunda yeniden yüksek bir ciddiyetle uygulanacak. Hiçbirimizin şüphesi olmasın. Ülkemizdeki gerçekler göz önüne alındığında, İzmir’imizin BM tarafından (Dünya Kadın Dostu Kentler) arasına dahil edilmesi son derece sevindirici, ama tek başına yeterli değil" dedi.

 

Başkan Soyer, şunları söyledi: "Türkiye’de 2021’in ilk altı ayında 130 kadın katledildi. Şüpheli ölümler bu rakama dahil değil. Cinayetlerin çoğu, kadınların eşleri tarafından işlendi. Kadınlarımız evlerinde de güvende değil. Bu nedenle, İstanbul Sözleşmesi’nin gerekliliklerini İzmir’de uygulamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ben kadınları bu şehrin sadece bir parçası değil, bizzat kendisi olarak görüyorum. Bu nedenle bugün burada kadına karşı şiddetle mücadele eden İzmirlilerin yanında olmayı istedim. Karar alma mekanizmalarında eşit oranda kadın temsili bir ayrıntı değil, esastır. Hem de göstermelik bir temsil değil, kendi dünya görüşleri ve gündemleriyle orada olmalı kadınlar ki, gündemleri gündemlerimiz olsun. Bu konuda, kadınların yanındayız.” 

 

Başkan Soyer, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıma konusunda öncü ülkelerden olduğunu söylemeyi hep çok sevdiklerini, ancak bu öncülüğü ekonomik ve sosyal statü eşitliğiyle mutlak kılamadıklarını vurguladı.  

İzmir’de somut adımlar attıklarını ve atmaya devam edeceklerini anlatan Soyer, "Belediyemizde kadınları önceden (erkek işi) tanımlanan görevlere ortak kılmaya öncelik verdik. Daha çok çabalamamız gerekiyor. Yaşamın her alanında cinsiyet eşitliği için daha da çok mücadele etmemiz gerekiyor. Tehdit altındaki, sosyal devlet güvencesinden yoksun kadınların yaşam hakkını çok daha sıkı korumamız gerekiyor” dedi.

 

'AMA'SIZ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ!

 

Forum Moderatörü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi Umdular, “Çözüm üzerine gitmemiz gerekiyor. Artık yaşadıklarımıza (hayır) deme ve (amaları) bırakma günü. İstanbul Sözleşmesi olacak, (aması yok)" dedi.

 

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi Yürütme Kurulu'ndan avukat Figen Özler Merder de, şunları kaydetti: “Artık istatistikleri, kadına şiddetin ne kadar yaygın olduğunu vurgulamaktan ziyade uygulama alanlarımızda gördüğümüz eksikleri nasıl çözeriz, bunları konuşmalıyız.”

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İzmir İKK Kadın Çalışma Grubu'ndan makina mühendisi Ferda Yamanlar ise “Kadının olduğu her alanda yenilik, üretkenlik, değişim, empati mevcut” dedi.

 

 

İzmir Tabip Odası Kadın Sağlığı ve Kadın Hekimlik Komisyonu'ndan uzman Dr. Zeynep Varol da  “İzmir'de korkudan dışarı adım atmayan kadınlar var" derken; Prof. Dr. Eser Köker, “Biz farklı farklı yaşam deneyimlerine, tecrübelerine sahip, bir arada olmayı çok önemseyen kadın nüfusuyuz. Kamusal desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi Tülin Eraslan ise “İzmir kadın çalışanları ve belediye içindeki kadın sayısının fazla olması nedeniyle diğer illere göre yaptığı çalışmalarla fark yaratıyor. Tunç Soyer'e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Video mesajla foruma katılan Afganistan'ın ilk kadın valisi Habibe Sarabi, Taliban'ın kız çocuklarını okula göndermediğini ve kadınlara şiddet uyguladığını ifade ederek, “Taliban kadın haklarını yasaklamak için her gün yeni düzenlemeler yapıyor” dedi.