GÜNDEM Haber Girişi : 14 Mart 2023 11:33

S Plaka sahipleri ‘Kiracı’ olmak istemiyor!

S Plaka sahiplerinden İBB’ye kira tepkisi

S Plaka sahipleri

‘Kiracı’ olmak istemiyor!

EMİNE KANTARCI

İzmir’de 2021 yılında 400 plaka için yapılan ’S’ plaka ihalesini kazanan şoför esnafı, ihale iptalinin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hatası olduğunu açıkladı. İBB’nin meclis kararı olmadan ihale düzenlemesi nedeniyle iptal edilmesinin kendilerini mağdur ettiğini söyleyen “S Plaka Mağdurları” adına konuşan Mustafa Pala, belediyenin kendilerine sunduğu plaka kiralama teklifini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Pala; “400 bin TL'den aldığımız plakanın değeri şu an 3 milyon TL. Tunç Soyer'e seslenip bizi mağdur etmemesini istiyoruz. Evimizi, tarlamızı satarak plaka aldık" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılında çıktığı 400 plakayı satışa çıkardığı ‘S' plaka ihalesi, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından oy çokluğuyla iptal edilmiş, ardından da Danıştay tarafından bu karar onanmıştı.2021 yılında yapılan ihalede satışa sunulan 400 ‘S' plakadan 288 tanesinin satıldığını hatırlatan Mustafa Pala, şoför esnafı adına yaptığı açıklamada, "İzmir Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnafı Odası Başkanı Erdem Mert dava açıp ihaleye itiraz edince, meclis kararı olmadığı için ihale iptal edildi. Daha sonra Danıştay tarafından da onandı. O zaman plakaları, piyasa değerinin yüzde 80'inden satın almıştık. Şu anki rayiç bedel arasında uçurum var. 400 bin TL'den aldığımız plakanın değeri şu an 3 milyon TL. Tunç Soyer'e sesleniyoruz, bizi mağdur etmemesini istiyoruz. Evimizi, tarlamızı satarak plaka aldık" dedi.

"BURADAKİ UYGULAMA

HATASI BÜYÜKŞEHİR’İN"

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle yaptıkları görüşmeyi de anlatan Mustafa Pala, "Süreci uzatabileceklerini ve bizlere kiralık plaka verebileceklerini söylediler. Kiralık plakaya hayır, diyoruz. Bir anda kiracı olacağız. Tekrar satış yapılmasını istiyoruz. 86/10553  Bakanlar Kurulu Kararına göre, (tahditli süresiz satış istiyoruz); bu müktesep hakkımızdır. Cumhurbaşkanımıza da sesleniyoruz. 1986 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararına göre plaka satışı yapılmasını istiyoruz. Varımız, yoğumuz, geleceğimiz bu plakalar. Şu anda çok mağduruz" diye konuştu.

“PLAKA DEĞERİ 3 MİLYON OLDU”

Belediyenin kendilerine yaptığı teklifi kabul etmeyeceklerini söyleyen Pala, "'Danıştay karar verdi, plakalar iptal edildi. (Bu şekilde biz bunu uygulamaya koymak zorundayız) diyorlar. (O günkü rayiç bedel üzerinden yüzde 9,5 faizle paranızı öderiz) diyorlar. 3 yıldan 49 yıla kadar kiralama yapabileceklerini söylüyorlar. Biz kiracı olmak istemiyoruz. Sonuna kadar gideceğiz. Anayasa Mahkemesine başvurup hakkımızı arayacağız. Biz ihale şartnamesine göre ihaleye girip plakaları satın aldık. Burada bizim suçumuz yok. Belediye, meclis kararı almadan ihale şartnamesi hazırlamış. Buradaki uygulama hatası belediyenin olduğu için bizi mağdur etmemelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu.