YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 17 Eylül 2023 19:00

Mordoğan'ın işgalden kurtuluşu şenliğinde RES mesajı

İzmir’de ‘düşmanın denize döküldüğü son yer’ Karaburun’da, Kurtuluş Şenliklerinde ‘keçi yavrusu Barış’ üzerinden, ‘RES işgaline hayır’ mesajları verildi. 16 Eylül Mordoğan Kurtuluşu, Tuğba Özerk Konseri ile coşkuyla kutlandı.

“Barış” adı verilen yeryüzü cenneti İzmir Karaburun’a has ‘kara keçi’ yavrusuyla poz veren Tuğba Özerk’e, günün anısına, Karaburun Belediyesi Seramik Atölyesi’nde, ilçeye özgü dünyanın en güzel kokulu çiçeklerinden ünlü nergisinden tasarlanan seramik tabak, keçi sütünden yapılan peynir ve zeytinyağı hediye edildi.

 

 

Annesinin de konserini izlediği İzmirli şarkıcı Tuğba Özerk, “Memleketim İzmir’de konser vermek, dünyanın en güzel koylarına sahip Mordoğan’da şarkılarımla kurtuluş coşkusuna ortak olmak benim için ayrı bir mutluluk” dedi.

 

 

İzmir’de düşmanın denize döküldüğü son yer olma özeliğiyle bilinen Yarımada, Karaburun Belediyesi’nce Mordoğan ve Karaburun’da düzenlenen kurtuluş şenlikleriyle, coğrafyaya özel coşkusuyla son sözü söyledi.

 

 

Karaburun Kaymakamı Eyüp Kaykaç, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, gecenin onur konuğu Denizli Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Garnizon Komutanı Binbaşı Ali Eker, ilçe protokolü ve yediden yetmişe Mordoğanlı yurttaşlar, 101.Kurtuluş Yılı’nı birlik tablosu içinde kutladı. Fener Alayı, Keskinli Taşan Kardeşler Konseri ardından 16 Eylül Mordoğan’ın Kurtuluşu Şenlikleri’ne katılan İzmirli Sanatçı Tuğba Özerk, birbirinden güzel şarkıları, “Mordoğan’ın Doğum Günü” için seslendirdi. Kaymakam Kaykaç, Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve Ali Eker, ellerinde Türk Bayraklarıyla ve çocuklarla sahneye çıkarak, Tuğba Özerk’in seslendirdiği “İzmir Marşı”na eşlik etti. Ayrıca Garnizon Komutanı Binbaşı Ali Eker ve Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın ‘Erik Dalı’ dans performansı gecenin en renkli anlarındandı.

 

 

“DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN MORDOĞAN”

 

 

Konuşmasında Mordoğan’ın doğum gününü kutlayan Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan, “Kurtuluş gururu, bizim Cumhuriyet Devrimi değerlerini sahiplenerek, Atatürk ilkelerinden taviz vermememizle nice yüz bir yıllar yaşayacak ve hep var olacak” dedi.

 

 

Şenlikte konser veren İzmirli Tuğba Özerk’e zeytin yapraklarından taç ve adını sahnede birlikte koydukları ‘Barış’ isimli, Karaburun’a özgü kara keçi yavrusunu hediye eden İlkay Girgin Erdoğan, 18 Eylül’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda toplanacak Bakanlık İnceleme Değerlendirme Kurulu’nun gündemindeki;  Alto Holding'e bağlı Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi’nin Yaylaköy, Küçükbahçe, Bozköy, Parlak, Tepeboz, Saip bölgesindeki 87 olan türbin sayısını 128’e çıkaracak rüzgar enerji santrali kapasite artışı tanıtım dosyası toplantısına değindi.

 

 

“O İŞGALE SON VERİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

 

 

Başkan Erdoğan, “Buradan umarım sesimizi duyarlar. Bugün düşman işgalinden kurtuluşumuzun 101.Yılı. Bu canlara kıymayın, Bölgemizde yeteri kadar rüzgar enerji santrallerimiz var. Bizim daha fazlasına ihtiyacımız yok. Eğere onlar bu bölgeye dikilirse bu kara keçilerin yaşayacağı alan, otlayacağı alan, meralarımız kalmayacak. Son yıllarda çobanlarımıza yaptığımız yatırımla, üretim artıyordu. Tarımın, üretimin ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde yaşadık. Ne binaları yiyebiliyoruz ne de santralleri yiyebiliyoruz. Önemli olan bir karış toprak, üretim, gıda… Buradan sesimizin duyulacağına, yanıt verileceğine inanıyorum. Firmanın kapasite artışı talebinin, Bakanlığın,bölgemizin Özel Çevre Koruma Alanı olduğunu ve biyoçeşitlilik araştırma sonucunu göz önüne alarak; dur diyeceğine inanıyoruz. O işgale son verileceğine inanıyoruz. Umarım buradan sesimiz, gideceği yere gider” dedi.

 

 

Şarkıcı Tuğba Özerk, Mordoğan’ın Kurtuluşu’nun 101. Yılı’nda verdiği özel konserde,’ Yarımada’nın has kızı’ olarak tanınan Karaburun Belediye Başkanı Av. İlkay Girgin Erdoğan’ın ‘kara keçi hediyesi’ karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.