GÜNDEM Haber Girişi : 08 Şubat 2024 14:11

Meksikalı Roberto'ya, Depremin Yıl Dönümünde Plaket

Meksikalı Roberto'ya, Depremin Yıl Dönümünde Plaket
İZ-AFED Derneğinin Karşıyaka Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği 6 Şubat Depremleri Anma ve Farkındalık Etkinliğinde, dayanışma gösteren Teksas'ta yaşayan Meksikalı ressam ve aktivist Roberto Marquez onur konuğuydu.

Etkinliğin yönetecisi İZ-AFED Derneği Başkan Yardımcısı ve Afet Mevzuatı Hukukçusu Av. Birgül DeğirmenciKentleri afetlere karşı dirençli hale getirmenin, bugün ülkenin en önemli sorunu olduğunu söyledi. 

 

 

 

İZ-AFED Y.K Üyesi ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Bora Sonuvar ise  6 Şubat Depremlerinin yerbilimsel açıdan değerlendiren bir sunum yaptı. İZ-AFED Y.K Üyesi ve İnşaat Yüksek Mühendisi Mutlu Burak Paksoy da depremin sebep olduğu yapısal hasarları, deprem bölgesinde ”bilirkişi” olarak görev yaptığı sıradaki gözlemleri ile birlikte anlattı.

 

 

 

Endüstri Mühendisi, İSG ve Asbest Söküm Uzmanı Selda Altıntop, sunumunda, depremin sebep olduğu çevre ve halk sağlığını tehdit eden ikincil afetleri ve çevreye saçılan asbestin muhtemel etkilerine dikkat çekti. 

 

 

 

 

 

AFET VE ACİL DURUM PLANLARI ÖNEMLİ

 

 

 

 

İZ-AFED Dernek Başkanı ve Afet Bilinci Eğitmeni, Afet Yönetimi/Sivil Savunma/İSG Uzmanı Servet Ertaş ise sunumunda, depreme bireysel, kurumsal ve kentsel ölçekte nasıl hazırlıklı olunacağını;  bütünleşik afet yönetimi bağlamında afetlere dirençli kentler için nelerin yapılması gerektiğini; il, ilçe, mahalle, kurum ve bina  ölçeğinde afet ve acil durum planlarının önemini ve uygulanabilir planların özelliklerini detaylandırdı. 

 

 

 

İZ-AFED Y.K Üyesi ve A.K.E Arama Kurtarma Ekibi Lideri Serkan Özdemir de afetlerde arama kurtarmanın önemini anlattı.

 

 

 

 

"İYİLİK YÜCELTİLMEYİ HAK EDİYOR"

 

 

 

 

Meksikalı ressam ve aktivist Roberto Marquez'e, ülkemiz adına teşekkür plaketi verildi. Plaket takdiminde konuşan İZ-AFED Başkanı Servet Ertaş;  “Dünyanın öbür ucundan (Teksas)  gelerek, deprem bölgesinde yardım çalışmalarına destek olan,  bununla yetinmeyip depremin yıl dönümünde  de eşi ile birlikte Türkiye'ye gelen Meksikalı ressam ve aktivist Roberto Marquez, bu davranışı ile örnek bir dostluk dayanışma ve insani duyarlılık göstermiştir. Bu yüzden iyilik kıymetlidir ve yüceltilmeyi hak ediyor. Deprem sürecindeki desteği ve dayanışması için kendisine sonsuz teşekkür ederek, bu plaketi, ebedi dostluğumuzun bir nişanesi olarak size takdim ediyorum” dedi.

 

 

 

Marquez de Kahramanmaraş’ta Fırat Doğan ile birlikte çalıştıklarını, kendisinin çok iyi derecede İngilizce bildiğini ve böylece kolayca anlaştıklarını, onun davetiyle İzmir’e geldiğini, depremde aklında kalan görüntüleri Başkan Cemil Tugay’ın da desteği ile Karşıyaka’da parklarda duvarlara resimler yaptığını anlattı. Ayrıca arkadaşı Fırat Doğan’ın da İZ-AFED Derneğinin hem eğitmen kadrosunda hem de A.K.E Arama Kurtarma Ekibinde yer almasından mutluluk ve gurur duyduğunu, bu konunun ülkesi Meksika tarafından da çok önemsendiğini söyledi.