YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 26 Aralık 2021 02:28

Köy enstitüleri ruhu Buca’da yaşıyor

Buca Belediyesi’nin bilim üssü Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci ve öğretmenleri, köy enstitülü öğretmenlerle buluştu. Türkiye'nin köylerine nasıl ışık olduklarını paylaşan duayenler, ülke kalkınmasında enstitü rolünü anlattılar.

 

 

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğrenci ve öğretmenleri, hazırladıkları bir proje kapsamında köy enstitülü eğitim duayenleriyle bir araya geldi.

 

 

Geçmiş ve bugünün eğitim sistemiyle ilgili bilgiler alan gençler, mücadele dolu eğitim ve öğretmenlik yaşamlarını ilgiyle dinledi.

 

 

Eğitim duayenleri, buluşmada Türkiye'nin dört bir yanındaki köylere nasıl ışık olduklarını, köy enstitülerinin ülkemizin kalkınmasındaki katkılarını gençlere aktardı.

 

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin öğretmenleri de, köy enstitülerinde olduğu gibi aydın ve her alanda donanımlı gençler yetiştirmek için canla başla çalıştıklarını ifade etti. 

 

 

 

 

 

KÖY ENSTİTÜLERİ, YENİDEN... 

 

 

Köy enstitüleri ruhunu Buca’da yeniden canlandıran Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, örnek çalışma modeli ve başarılarıyla kısa sürede Türkiye’nin gururu oldu.

 

 

Kızılçullu Köy Enstitüsü'nün adını yaşatan merkez, Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim tarafından akademik düzeyde eğitim veren bilim ve sanat üssü oldu.

 

 

ÖDÜL AVCILARI

 

 

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin her yaş grubundan öğrencileri, uluslararası yarışmalarda, fen bilimleri, matematik, yabancı dil, müzik ve sanat alanlarındaki çalışmalarıyla 2 grand, 43 altın, 41 gümüş, 29 bronz madalya ve 25 özel ödül ve onur ödülleri kazandı.

 

 

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda üçüncülük ve TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde birincilik kazanan merkez, 4 patent başvurusu yaptı; 5 makale yayınladı.

 

 

Farklı alanlarda da eğitimler veren merkezde orkestra, koro, solfej, piyano, dans, girişimcilik, bilim projeleri, sosyal sorumluluk projeleri ve drama çalışmaları yapılıyor.

 

 

Alanında uzman eğitimciler tarafından yetiştirilen öğrenciler, ilgi alanlarına göre yönlendirilerek bilim ve müzikte dünya çapında büyük başarılara imza atıyor.