FUAR-FESTİVAL Haber Girişi : 16 Ağustos 2023 14:30

Kösedere Üzüm Şenliği 14.kez düzenleniyor

Kösedere Üzüm Şenliği 14.kez düzenleniyor
Karaburun Belediyesi’nce organize edilen 14.Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği 19 Ağustos'ta. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yurttaşları Karaburun’un yöresel ürünlerini tanıtacak ve bir gastronomi durağı olacak şenliğe davet etti.

 

Karaburun Belediyesi’nin Karaburun’un özgün doğal ürünlerini tanıtmak, korumak ve yarınlara bir ekonomik değer olarak taşımak amacıyla düzenlediği şenliklerden, Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği, zengin programıyla da konuklarına keyifli zaman geçirme fırsatı sunacak.

 

 

Kortejler, atölyeler, söyleşiler, yarışma ve konserlerle dopdolu yaşanacak şenlik, katılımcılarını bekliyor. Sultaniye ve çeşit çeşit üzümlerin yanı sıra yöresel gıda ürünleri ve el işi üretimlerinin yer alacağı stantlar, yurttaşlarla buluşacak.

 

 

Yarımada’da üzüm deyince, yıllar öncesinden geleneksel tarıma dayanan o eski tadı bulma fırsatı sunan Karaburun ve köylerindeki ürünler, şenlikle görücüye çıkıyor. Karaburun Belediyesi, kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla, 14. Karaburun Kösedere Üzüm Şenliği’ni 19 Ağustos Cumartesi günü dopdolu sürpriz bir programla gerçekleştirecek. 

 

 

Konserler, yarışmalar, atölyeler, gösteriler, üzüm, yöresel ürünler stantları şenliğin aktiviteleri içinde yer alacak. Yöresel lezzetler peşinde ve doğallık arayışındaki yurttaşlar ve yerelliğin izinde samimi bir köy atmosferinde güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenler için bu cumartesi günü Karaburun ve Kösedere Üzüm Şenliği, mükemmel bir adres olacak. 

 

 

Karaburun Belediye Başkanı Av.İlkay Girgin Erdoğan, geleneksel hale gelen şenliğin yurtiçinden olduğu gibi yurtdışından da ziyaretçileri olduğunu belirterek, “Pandemi nedeniyle iki yıl verdiğimiz aradan sonra 13. Şenliğimizi geçen yıl düzenlemiştik. Gerçek bir kavuşmaydı ve bu yıl yeniden kavuşuyoruz. İlçemiz, 1950’li yıllara kadar önemli bir üzüm ihracatçısı kentti. Biz Karaburun Belediyesi olarak köylerimizde üretimi kooperatiflerimizle teşvik ederek, ilçemiz adını yöresel ürünlerde yeniden marka haline getirmek için çalışıyoruz. Yerelde kalkınma bakışımız, köylerimizde üreterek var olmak; ürünlerimizle hemşerilerimizin ekmeğini büyütmek amacını taşıyor” dedi.

 

 

AİLECEK GÜZEL BİR GÜN, ŞENLİK, DENİZ…

 

 

Tüm yurttaşları, 19 Ağustos’ta yerel gastronomi ve lezzet durağı Karaburun’a, Kösedere’ye davet ettiklerini vurgulayan Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Üzümümüzü yesinler, bağını da sorsunlar! Çünkü burada tadacakları üzüm, kökü Karaburun’un onlarca yıllık birikimi geleneksel tarım uygulamalarına dayanan bir üretim sürecinin damak tadına yansıması aslında. Cumartesi günü ailecek yaşanacak güzel bir gün, şenliğimiz, denizimiz sizi bekliyor.” 

 

 

EN GÜZEL ÜZÜM VE ÜZÜM GÜZELİ YARIŞMASI

 

 

Şenlik kapsamında gerçekleşecek ‘En Güzel Üzüm Yarışması’nın başvuruları başladı. En kaliteli ve en güzel üzümü yetiştiren Karaburunlu üreticiler arasında yapılacak yarışma için, başvuruların en geç 18 Ağustos Cuma gününe kadar Karaburun Belediyesi; 0 (535) 105 51 99 nolu Karaburun Belediyesi  WhatsApp İletişim Hattı’na veya  0 (555) 002 35 26 nolu Karaburun Belediyesi Çağrı Hattı’na yapılması gerekiyor.

 

 

Aynı şekilde, Geleneksel “Üzüm Güzeli” Yarışması’nda da iddialı, birbirinden güzel Karaburunlular, bu numaralar üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

 

 

Ayrıca Şenlik ve yarışmalara ilişkin detaylı bilgiler, duyurular; Karaburun Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar üzerinden görülebiliyor.