ÇEVRE & SAĞLIK Haber Girişi : 08 Eylül 2022 15:30

Kirazlı ve Değirmendere'de JES tepkisi büyüyor

Değirmendere Mahallesi’nin Sazdeğirmeni mevkiinde açılmak istenen jeotermal kuyulara karşı bölge halkı ve sivil toplum kuruluşlarının sahada ve adliyede mücadelesi sürüyor. Çevreci dernek ve kooperatifler, bilirkişi incelemesinden olumlu sonuç bekliyor.

 

Kuşadası’nın tarımsal arazileri ile öne çıkan Kirazlı ve Değirmendere mahallelerinde bir şirket tarafından açılmak istenen iki a jeotermal kuyu ile ilgili verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Kirazlı Küplüce Kalkınma Kooperatifi, Kirazlı Sulama Kooperatifi ve Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği tarafından Aydın İdare Mahkemesi’ne kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın ara kararı gereği bölgede bilirkişi incelemesi yapıldı.

 

 

 

Bilirkişi heyetince inceleme sürerken çevreci dernekler ve kooperatif üyeleri Kirazlı’da bir araya gelerek JES’e karşı mücadelelerini sürdüreceklerini duyurdular.

 

 

 

Bölgede yürütülecek jeotermal faaliyetin verimli tarım arazilerine zarar vereceğine dikkat çeken çevreciler, ‘Kirazlı’da GES olmadı JES de olamaz’ pankartlarıyla tepkilerini dile getirdiler.

 

 

 

BİLİRKİŞİ  RAPORU HAZIRLANACAK

 

 

 

 

Davanın avukatlarından Cem Altıparmak, bilirkişi incelemesinin olumlu sonuçlanacağına inandığını belirterek “Bilirkişiler bugün iki sondaj sahasını dolaşıp, fotoğrafladılar. Bölgenin biyolojik ve coğrafi yapısını araştırdılar. Sadece sondaj alanı değil çevresindeki tarımsal arazilerin de incelemesi yapıldı. Keşif sona erince bilirkişi heyeti kendi raporunu hazırlamak için 30 günlük bir süre olacağını belirtti. Biz keşfin faydalı olduğunu düşünüyoruz. Sonucu bekleyeceğiz” dedi.

 

 

 

KUYU AÇILIRSA 30 YIL SONRA

TARIM ARAZİLERİ İMARA AÇILIR

 

 

 

Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Nihat Fırat ise bölgenin birinci derece tarım arazisi olduğunu vurguladı, “Burada herhangi bir sondaj yapılırsa ve ısıtma amaçlı olsun ya da olmasın herhangi bir JES kuyusu açılırsa, 30 yıl sonra tarım arazileri verimini yitirecek. Burası imara açılacak bir bölge durumuna gelecektir. Bugün burada bunun gerçekleşmemesi için toplandık. Bilirkişilerin de doğru kararı vereceklerine inanıyoruz” diye konuştu.