ÇEVRE & SAĞLIK Haber Girişi : 25 Haziran 2021 11:23

İzmir’in Çernobili’nde Kazım Koyuncu anıldı!

İzmir’in Çernobili’nde Kazım Koyuncu anıldı!
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, bu hafta beşincisini yaptığı “Duran Adam” eyleminde Çernobil nükleer santralindeki felaketin ardından ortaya çıkan radyoaktif maddeden etkilenerek akciğer kanseri olan ve bu nedenle 16 yıl önce bugün hayata veda eden Kazım Koyuncu’yu andı.
İzmir’in Çernobili olarak bilinen ve 500 bin tondan fazla olduğu tahmin edilen Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların kaldırılması için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın yaptığı “Duran Adam” eyleminin beşincisi gerçekleştirildi.
Atıkların bulunduğu alanda yapılan eyleme Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ, Gaziemir Kent Konseyi, Kimya Mühendisleri Odası, Gaziemir Çevre Platformu, İzmir Yaşam Alanları, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Atık alanının hemen yanındaki alanda buluşan çevre dostları, burada üzerinde Kazım Koyuncu’nun fotoğrafının basılı olduğu “İzmir’in Çernobili Temizlensin” yazılı tişörtleri giydi. Daha sonra radyoaktif atıkların bulunduğu arazide gerçekleştirilen eylemde katılımcılar, nükleer tehlikesini belirten alarm sesi eşliğinde 1 dakika boyunca durma eylemi yaptı. Duran Adam eyleminin ardından nükleer atıkların insan sağlığına etkilerine vurgu yapmak için kanser nedeniyle yaşamını yitiren Kazım Koyuncu şarkılarla anıldı.