GÜNDEM Haber Girişi : 08 Ağustos 2021 13:32

"İnsan Odaklı Güvenlik ve Sivil/Demokratik Gözetim Eğitimi" toplantısı Çeşme'de gerçekleştirildi.

"İnsan Odaklı Güvenlik ve Sivil/Demokratik

Gözetim Eğitimi" toplantısı Çeşme'de gerçekleştirildi.

İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi" 3. aşaması kapsamında "İnsan Odaklı Güvenlik ve Sivil/Demokratik Gözetim Eğitimi" toplantısı Çeşme'de gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi"nin 3. aşaması kapsamında, "İnsan Odaklı Güvenlik ve Sivil/Demokratik Gözetim Eğitimi" toplantısı, 6-7 Ağustos tarihlerinde Çeşme'de gerçekleştirildi. Buca ve Çeşme'nin de pilot ilçe olarak yer aldığı projenin "İnsan Odaklı Güvenlik ve Sivil/Demokratik Gözetim Eğitimi" toplantısına Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, İçişleri Bakanlığı temsilcisi olarak Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu, UNDP Kilit Uzmanı Serra Titiz, Buca Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Nesrin Ateş, Buca Sosyal Hizmetler Müdürü Emine Böckün, Çeşme Belediyesi Zabıta Müdürü Mesut Uğurlu, İzmir kent konseyleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Açılışta konuşan Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu, "Umarım bu yangın güzel beldemize uğramaz. Tüm Türkiye'de, tüm yangınların sonlanması dileğiyle sözlerime başlamak istiyorum. Projemiz 2008 yılında başladı. Şu anda 3. fazı devam etmekte. Proje kapsamında, güvenlik kurulları şu anda 19 pilot il ve ilçe ile devam ediyor. Umarım proje tamamlandığında bütün il ve ilçelerde bu kurulları oluşturacağız. Hepinizin bildiği gibi, ilçelerimizin güvenliği ile ilgili kaymakamlarımızın başkanlığında, kolluk kuvvetlerini de olduğu kurullar. Bu projeyle belli periyotlarla, il ve ilçelerdeki güvenlik bürokrasisi ve sivil toplum kuruluşları ile basın mensuplarının da katılımıyla, güvenlik problemlerinin irdelenmesi yapılacak. Bu kurul, yatay hiyerarşi şeklinde olacak. Siz, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları, bulunduğunuz bölgelerde toplumu temsil ediyorsunuz. Resmi kolluk kuvvetlerin göremediği, bihaber olduğu olaylardan sizler sayesinde haberdar olmalarını sağlıyorsunuz" diye anlattı. Bu proje çerçevesinde Yerel Güvenlik Planı oluşturulacak. Yerel Güvenlik Planı'nda, artan suçlar tespit edilir ve bu suçlar ile ilgili alınacak önlemlerin planlaması yapılır. Bu planlama Bakanlıkça da incelenir ve tüm Türkiye'de artan suç oranları neyse, ona göre merkezi olarak Türkiye için bir plan oluşturulur. Akabinde de Strateji Eylem Planı oluşturulur. Bu pilot bölgelerde, projenin faydalı olup olmayacağı test ediliyor. Bununla ilgili yerel ve ulusal anketler düzenlendi. 19 pilot il, ilçelerde ve tüm Türkiye genelinde yapılan anketlerde, bu kurullar kurulduktan sonra vatandaşın güvenlik güçlerinden memnuniyeti yüzde 50 oranında arttığı ortaya çıktı. Ayrıca Türkiye çapında da böyle bir yönelim olmasına da olumlu bir bakış açısı var" diye açıkladı.

Çeşme'de gerçekleştirilen toplantıyla ilgili bir değerlendirme yapan Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı da, "Herkesin bulunduğu görev, pozisyon, hayat tarzına göre meseleleri okuması farklılaşabiliyor. Biz de kamu yönetiminde, güvenlik tarafında çalışanlar olarak resimleri, sadece güvenlik perspektifinden, kendi açımızdan okuma eğiliminde olmamız normal. Aynı şekilde sokak hayvanları ile ilgilenen derneklerin gündeminde sokak hayvanları varken, örneğin çevre veya turizm konusundaki başka bir sivil toplum kuruluşunun gündemi farklı olabiliyor. Bu tarz projelerle, bütün bu bileşenlerin ortak bir amaca doğru yönlendirilmesi, hepsinin bir bileşkesinin oluşturulması amaçlanıyor. Tabii güvenlik tarafı çok önemli. Biz güvenliği; daha klasik, genelgelerle, yönetmeliklerle, bu tarz okumalarla algılarken, sivil toplum tarafı bunu bizzat yaşıyor. Örneğin sokak lambasının yanmaması güvenlik riski olabilirken, bizim açımızdan ödenek temini, programa alınması, ihalesi gibi daha normatik bir durum var. Ortada yaşayan bir sorun var; sokak lambası yanmıyor. Ondan dolayı güvenlik problemi var. Diğer taraf için de işin kuralı, nizamı var. Bu soruna anlık olarak hemen, spontane çözüm üretebilmek, gerekiyorsa en uygun planı yapıp bu problemi çözmek. Bu proje ikisinin bir bileşkesi anlamına geliyor" diye konuştu. UNDP Kilit Uzmanı Serra Titiz ise projenin amaçlarını anlatarak projede genel hedefleri, özel hedefler ve proje kapsamında bileşeni Yasal ve Kurumsal çerçevesinden, Meclis gözetimi, pilot ve güvenlik yönetim yapılarının yaygınlaştırılması ve Bireysel ve kurumsal kapasite inşasına değinirken  Hakan Ataman Güvenlik sektörünün sivil ve demokratik Gözetimi, iç güvenlik kuvvetlerinin medya tarafından gözetimi, Ebru Ergin İç Güvenlik kuvvetlerinin sivil toplum örgütleri tarafından gözetimi, Özge Genç Çakar STK ve Medyanın partamento gözetimine katılım tekniklerini, Tuğçe Duygu Köksal İnsan Hakları ve Güvenlik sektörü gözetimi, Ömer Bilen Bir sivil gözetim aracı olarak kamuoyu yoklamaları konularında katılımcılara eğitim verildi. İki gün süren eğitim sonucunda katılımcılara sertifika takdim edildi.