POLİTİKA Haber Girişi : 12 Ocak 2024 15:30

Esnaf Teşkilatı Kendi Adaylarını istiyor…

Esnaf Teşkilatı Kendi Adaylarını istiyor…

Esnaf Teşkilatı Kendi Adaylarını istiyor…

İzmir Esnaf Teşkilatı yerel seçimlere üç adayla giriyor.

İzmir Odun ve Kömür Satıcıları Odası Başkanı Mustafa Düzyol Konak Belediyesi Başkan aday adaylığı, Bayındır Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Davut Sakarsu Bayındır Belediyesi Başkan aday adaylığı ve Kiraz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Nasuh Coşkun da Kiraz Belediyesi Başkan aday adaylığı için yola çıktı. Üç aday adayı da Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı oldular.

İzmir esnaf teşkilatı, Kiraz’da esnafın içinden bir isim olan Nasuh Coşkun ile,  yerel seçimler için görevlerinden istifa ederek ayrılan Mustafa Düzyol ve Davut Sakarsu’nun fedakarlıklarının CHP üst yönetimince değerlendirilmesini bekliyorlar.

Esnaf kenetlenecek

Mevcut kanunlara göre oda başkan ve yöneticilerinin yerel seçimlerde aday olmak için istifa etmeleri gerektiğine işaret eden esnaf teşkilatının yöneticileri, ‘Yerel seçimlerde yarışa halkı temsil eden isimlerin girmesi gerekirken, halkın içinde yaşayan ve toplumda sayısal üstünlüğe sahip olan esnaf sanatkarlar adeta göz ardı ediliyor, dışlanıyor. Bu yerel seçimlerin mantığına da aykırı, demokratik olmayan bir durum. Kanunla düzeltilmesi gerekiyor ama hiç olmazsa 31 Mart seçimlerinde esnafın bağrından gelen aday adaylarının değerlendirilmesini mutlaka bekliyoruz. Esnaf adaylarının arkasında tüm esnaf teşkilatları kenetlenecek, varını yoğunu ortaya koyarak seçilmeleri için çaba sarf edeceklerdir’ yönünde konuştular.