YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 26 Aralık 2021 02:04

Çiğli'de 'Flamingo'lar Örgütlendi!

Çiğli Belediyesi ve Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifi iş birliğinde 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü kapsamında üreten kadınların aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla kurulan Kadın Üretici Pazarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

 

Kadınların sosyalleşmesi ve istihdama dahil edilmesi adına Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde birçok farklı projeyi hayata geçiren Çiğli Belediyesi, Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifi ile birlikte Kasaplar Meydanı’nda Kadın Üretici Pazarı kurdu.

 

 

Pazarın açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İYİ Parti Çiğli İlçe Başkanı Özgür Doğan, Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

 

 

 

Kadınların el emeğiyle ürettikleri ve stantlarda sattıkları gözleme, kek, poğaça, sos ve reçel gibi gıda ürünlerinin yanı sıra takı, sabun, örgü, origami bebek ve ahşap ürünlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

 

Kadın Üretici Pazarı 31 Aralık 2021 tarihine kadar Çiğlili ve İzmirli misafirlerine açık.

 

 

FLAMİNGOLAR ÖRGÜTLENDİ!

 

 

Kadınların üretim sisteminin içerisinde yer alması adına çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Gümrükçü,

 

“Kadının üretim sistemine dahil edilmediği toplumlar gelişim ve değişim gösteremez. Bundan dolayı, kadın erkek eşitliği hayatın her alanında olduğu gibi sunulan üretim olanaklarında da sağlanmalı. Çiğli Belediyesi olarak, Çiğlili kadınların üretim potansiyelini doğru değerlendirmek amacıyla Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifi’nin kurulmasına öncülük ettik. Kadınların kooperatife sağladığı katılım, bu projenin Çiğlimiz için ne kadar gerekli olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi. Kooperatif bünyesinde faaliyet gösteren kadınlar sosyalleşme ve üretim sisteminin içerisinde yer alma imkanı buluyor. Kadınların el emeğiyle ürettikleri ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlamaları amacıyla 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü’nde Kadın Üretici Pazarını açtık" dedi.

 

 

 

 

 

YENİ ÜRETİCİ PAZARLARI HEDEFİ 

 

Tüm İzmirlileri pazarı ziyaret etmeye ve üreten kadınlar ile dayanışma içerisinde olmaya davet eden Başkan Gümrükçü, şöyle konuştu: "Kadınların üretime daha fazla katkı sağlaması için üretici pazarlarını Çiğlimizin farklı noktalarında da açacağız. Mevcut pazar yerlerini bu doğrultuda değerlendirmek adına çalışıyoruz. Kadınların emeğini yükseltmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız.”