POLİTİKA Haber Girişi : 03 Aralık 2022 15:00

CHP İzmir'den 3 Aralık için anlamlı buluşma

CHP İzmir'den 3 Aralık için anlamlı buluşma
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü temalı toplantı düzenledi. Buca Şirinyer Düğün Salonu'ndaki toplantıya, engelli dernekleri temsilcileri ve engelli vatandaşlar katıldı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği CHP Engelliler Çalıştayı Sonuç Bildirgesi kitapçığının da dağıtıldığı toplantının açılış konuşmasını, CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız yaptı.

 

 

Yıldız “Cumhuriyet Halk Partisinin engelli politikalarına bakış açısı sadece bir günlük değil, bir günle sınırlı değildir” sözleriyle başladığı konuşmasında, şu ifadeleri kullandı: 

 

 

"TEMEL İLKEMİZ SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZMEKTİR"

 

 

"Herkesin bildiği gibi birleşmiş milletler engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için 3 Aralık gününü dünya engelliler günü ilan etmiştir. Bu vesileyle engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve Cumhuriyet Halk Partisinin bakış açısını ve çözüm önerilerini kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi sosyal demokrat bir partinin yapması gerektiği gibi, engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara hassasiyetle yaklaşmaktadır. Eğitim, sağlık, istihdam ve erişebilirlik başta olmak üzere tümanayasal haklardan engelli olmayan bireylerle eşit biçimde yararlanması için sosyal devlet sorumluluğu içinde hareket etmektedir. Partimiz iktidara geldiğinde insan hakları temelli, hak odaklı bir yaklaşımı hayata geçirecektir. Yerel yönetimlerimiz de bu çerçevede hak temelli kapsayıcı yaklaşarak çok değerli hizmetler üretmektedir. Engellilerin sorunlarını tek kutuplu bakış açısıyla değil, engelli STKlarını da çözüm ortağı haline getirerek sorunları birlikte çözmek temel ilkelerimizden birisidir. Yerel yönetimlerimizin kısıtlı bütçe ve imkânlarıyla sunduğu hizmetleri, iktidara geldiğimizde artırarak geliştireceğiz, kentlerimizin de köklü bir erişilebilirliğe geçmesini sağlayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak asıl devrimi engellilere sunulan eğitim hizmetlerinde gerçekleştireceğiz. Özellikle, özel eğitim alanlarında eğitim verenlerin niteliklerinin artırılması için burs ve istihdam garantili bütünleşik bir programı hayata geçireceğiz.Özel eğitimleri yoksullar içinde sürdürülebilir kılacağız. Eğitimin niteliği kadar eğitim kurumlarının da altyapısının erişilebilirliği konusunda ciddi adımlar atacağız."

 

 

YANINIZDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

 

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın’ın, CHP’nin engellilerin sorunlarına dair önerilerini ve bunları nasıl gerçekleştirmeyi düşündüğü yedi başlık altında geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan Yıldız “Tekrar altını çizerek belirtmek isterim ki, tüm bu sorunları İktidara geldiğimizde sizlerle birlikte çözeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun sık sık dile getirdiği gibi biz herzaman ezilenin,  dar gelirlinin, dezavantajlının,  sizlerin yanında olduk olmaya devam edeceğiz. Bu önemli ve anlamlı günde davetimizi kabul ederek etkinliğimize katıldığınız için hepinize ayrı ayrı saygıyla ve sevgilerimi sunuyor, teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

UFUK ÖZEN: CHP ÇALIŞTAYI BİZİ SÖZ VE KARAR SAHİBİ YAPTI

 

 

 

Etkinlikte, İzmir Engelli Dernekleri Birliği adına konuşma yapan, Çağdaş Görmeyenler Dernek Başkanı Ufuk Özen de, CHP tarafından düzenlenen  çalıştayın sonuçları itibariyle çok başarılı olduğuna inandığını ve çalıştay sonuç bildirgesinin kendileri için yol haritası niteliğinde olacağını anlattı, “ Çalıştay yapılırken ve sonuç bildirgesi oluşturulurken, bizlerin arzu ettiği gibi,  engellilerin fikrinin alınması ve karar verici konumuna konulmasıyla hepimiz çok mutlu olduk. Engelliler için yapılan çalışmalarda, yasalarda veya alınan kararlarda bizlere sorulmadan veya kararda söz sahibi olmamıza fırsat verilmeden yapılan çalışmalar sonuç vermemektedir. Çalıştay sayesinde söz sahibi ve karar verici olduk. Bugün de çok güzel ve anlamlı bir organizasyonda buluştuk. Bu bağlamda CHP İzmir il örgütüne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

KİMLER KATILDI?

 

 

Engelli derneklerinin üyeleri ve engelli vatandaşlar için düzenlenen etkinliğe CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Leman Tunus, İsmail Yüzer, Şener Akdemir, Çetin Özdemir, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, Deva Partisi İl Başkan Yardımcısı İlknur Feder, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Mehmet Anıl Kaçar, Buca Belediyesi Başkan Yardımcıları Barış Özreçber ve Eşref Çakır ile birlikte Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.