POLİTİKA Haber Girişi : 06 Temmuz 2023 12:55

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı...

CHP’deki ‘Gelecek İçin Biz Grubu'nun lideri, eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, genel başkanlığa aday olacak.

 

Cihaner’i CHP’nin kurultayında ‘Gelecek İçin Biz Grubu' aday gösterecek. Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Cihaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

 

Cihaner, “Neden adaysınız?” sorusuna, “CHP politikasını doğru şekilde ortaya koyarsa daha yaşanabilir bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünyaya katkı sunabilir. Şu anda LGBTİ haklarıyla ilgili insan hakkı savunusu bile yapamıyoruz. Merdan Yanardağ birilerinin hoşuna gitmeyen sözleri nedeniyle tutuklandı. Orada refleks çok geç verildi” yanıtını verdi.

 

 

"KILIÇDAROĞLU İSTİFA ETMELİYDİ"

 

 

Seçim sonrası Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini söyleyen Cihaner “Onun yerinde olsam istifamı açıklardım. Başka kaygım varsa derdim ki: ‘Aday olmayacağım.’ Olağanüstü kurultay çağrısı yapardım. ‘Sürecin yönetilmesini gözeteceğim’ deyip siyasetle ilgimi keserdim” dedi. Cihaner “Daha bir solda bir CHP mi arzunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi “Tabi. Sol, ittifakları öyle kurmaz. Laikliği görmezden gelemez. Eğitimden özelleştirme politikalarına cesur adımlar atar. Sol bir parti emek örgütleriyle organik bağlar kurar. Çevre mücadelesinin ana aktörü haline gelir. İş veren sendikası kuramaz. Cumhurbaşkanı adaylarını, siyasal İslamcılardan seçemez. Bir gün Deniz Gezmiş’i, bir gün Adnan Menderes’i anarak solculuk olmaz. Sahte solculuk bu.”