POLİTİKA Haber Girişi : 01 Temmuz 2024 20:00

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den, geçmiş olsun...

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den, geçmiş olsun...
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Efes Selçuk’ta çıkan ve 350 hektarlık alanın tahrip olduğu orman yangını sonrasında Arvalya Mevkii Pamucak Bölgesinde incelemelerde bulundu.

 

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ilk olarak Efes Selçuk'ta meydana gelen yangın felaketinde etkilenen alanları ziyaret etti. 

 

 

 

 

Yangında tamamen tahrip olan Arvalya Mevkii orman kampını ziyaret eden Özel, Aydın Büyükşhir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve Orman İşletme Şefliği yetkililerinden bilgi aldı. 

 

 

 

 

 

 

Sözlerine geçmiş olsun diyerek başlayan Özgür Özel; “Yanımda ciğerleri yanmış Kuşadası ve Selçuk Belediye Başkanım, Muğla, Aydın belediye başkanımız var. Diyoruz ki, her bir metrekare yeşil alan, çam ağacı bu memlekete bizim namus borcumuzumdur. Hem imar planlarında, hem şehirlerin büyüme perspektifinde, hem de orman yangınlarına karşı tedbirlerde pozisyonumuz kırmızı alarm pozisyonudur" dedi.

 

 

 

 

"HER VATANDAŞIMIZIN BİREYSEL SORUMLULUĞU VAR"

 

 

 

 

Orman yangınlarının önemli bir kısmının insan odaklı olduğunu belirten Özgür Özel; “İçinde bulunduğumuz bölge bir orman kampı. Bu bölgedeki vatandaşların nefes aldıkları bir bölgeyi kaybetmiş durumdayız.  Ağaçların dışında 350 hektardaki tüm canlı yaşamını kaybettik. Bir daha bu alanın orman haline gelmesi 50 yıl sonra olacak. 2075 yılında belki yangından 1 gün önce ancak görebilmiş olacağız. Bunu şunun için ifade etmek istiyoruz; her bir vatandaşımızın orman yangınları konusunda bireysel sorumluluğu var. Menderes'te olan yangın bir hobi bahçesindeki sigara izmaritinden, Çeşme'deki yoldan geçen bir kişinin sigara izmaritinden çıktı. Daire başkanlarımız araştırmalarına devam ediyor. Raporda bu tip yangınların yüzde 98'inin insandan kaynaklı olduğu belirtiliyor. O yüzden öncelikle her bir vatandaşımızı böyle büyük acılar yaşamamak için dikkatli ve sorumlu olmaya davet ediyoruz" dedi.

 

 

 

 

 

 

"DAHA CİDDİ ÖNLEMLER İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

 

 

 

 

Orman yangını gibi afet durumlarında kriz belediyeciliğinin ayrı bir önem taşıdığını belirten CHP Lideri Özgür Özel; “Biz yangını söndürürken dayanışma içindeyiz. Bu bir kriz belediyeciliği. Kriz ortaya çıktıktan sonra mücadele etmek önemli. Bundan sonraki süreçlerde bizim belediyelerimiz tedbir, önlem ve öngörü ile çalışma yürütmemiz gerekiyor. Ege Belediyeler Birliği bünyesinde hem daire başkanlarımızın, itfaiye müdürlüklerimiz ve belediye başkan yardımcılarımızın katılımıyla Ege Bölgesi'ndeki orman yangınlarına nasıl daha ciddi önlemler alınabilir? Bundan sonraki süreçlerde hem önlemede, hem söndürmede, hem geri kazandırmada neler yapabiliriz? diye çalışacağız. Bu konuda yapılması gereken çok şey var" diye konuştu.

 

 

 

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı basın açıklaması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, daha sonra yangından etkilenen bölgedeki işletmeleri ziyaret etti.