SPOR Haber Girişi : 17 Temmuz 2023 22:33

Buca'nın Altın Çocuğu Nezir, Finlandiya'da ipi göğüsledi

U23 Avrupa Atletizm Şampiyonası 400 metre engellide İsmail Nezir altın madalya kazanarak Buca'nın gururu oldu. Şampiyonada, Berke Akçam ise gümüş madalya kazandı.

 

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de devam eden U23 Atletizm Şampiyonası'nın son gününde 400 metre engelli yarışında piste çıkan İsmail Nezir altın, Berke Akçam ise gümüş madalya kazanarak U23 Avrupa şampiyonaları tarihinde Türkiye adına ilk kez kürsüye çıkan isimler oldular.

 

1997 yılından bugüne dek U23 Avrupa şampiyonalarında ilk defa iki Türk finalde yarıştı. Dünya atletizm otoriteleri tarafından merakla beklenen iki sporcunun yarışı bugün gerçekleşti. Avrupa atletizminin yılın en iyi sporcuları arasında gösterdiği İsmail ve Berke otoriteleri yanıltmadı ve kürsüde birinci ve ikinci sırayı aldılar.

 

 

BERKE VE İSMAİL ELEMELERİ 1'İNCİ TAMAMLADI

 

 

Elemelerde 1'inci kulvarda koşan Berke Akçam, 51.00'lık derecesiyle 1'inci, 2'nci seride 5'inci kulvarda koşan İsmail Nezir ise 50.86'lık derecesiyle serisini ilk sırada bitirerek yarı finale çıktı.

 

 

 

 

TARİHTE İLK DEFA İKİ TÜRK YARI FİNALE ÇIKTI

 

 

Türkiye adına tarihte ilk defa iki milli sporcu yarı finale çıktı. İlk yarı final serisinde mücadele eden Berke Akçam, serisini 50.13'lük derecesiyle 3'üncü sırada tamamlayarak finale kalmayı başardı. 2'nci seride piste çıkan İsmail Nezir ise 50.23'lük derecesiyle serisini 1'inci tamamladı ve final koşma hakkı kazandı. (Fanatik)