YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 06 Aralık 2021 13:00

Buca'da, Madenciye Vefa

Buca, Dünya Madenciler Günü'nde, hayatını kaybeden madencileri unutmadı. Madenciler Heykeli önündeki anmada, ayrıca bir de 'Maden Emekçileri' konulu fotoğraf sergisi de düzenlendi.

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre, ülkemizde iş kazalarının en fazla yaşandığı sektör maden ve taş ocakçılığı olarak kayda geçmiş durumda.

 

 

Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kömür ve diğer maden ocaklarında meydana gelen kazalarda 1941'den bugüne 3 binden fazla madenci hayatını kaybetti.

 

 

Buca Belediyesi de 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde maden şehitleri için anma programı düzenledi.

 

 

Şirinyer Forbes Sevgi Yolu’ndaki Madenci Heykeli önünde gerçekleştirilen törende,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından hayatını kaybeden madenciler için anıtın önüne karanfil bırakıldı. 

 

Ayrıca, Madenci Heykeli önünde “Maden Emekçileri” konulu fotoğraf sergisi yer aldı. 

 

 

Buca Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Güral,

“Gönül ister ki bu özel günü bir şenlik havasında yaşayalım, birlikte kutlamalar yapalım ama ne yazık ki yüreklerimizin hep kömür karasına dönüştüğü bir gündür bugün. Bu hassasiyetle ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgide bir avuç kömür için canını veren madencilerimizi bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.