YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 16 Aralık 2022 12:00

Buca Belediyesi’nden çiftçilere eğitim

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Programı ile örnek işler yapan Buca Belediyesi, kırsal mahallelerdeki çiftçilere destek veriyor. Bu kapsamda eğitim hamlesi başlatan Buca Belediyesi Tarımsal hizmetler Müdürlüğü, köylerde üretim eğitimleri veriyor.

 

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın “Birlikte üreteceğiz, birlikte kazanacağız” anlayışı çerçevesinde tarımsal üretim alanında gösterdiği hassasiyet devam ediyor.

 

 

 

Bu kapsamda Tarımsal Kalkınma Projesini hayata geçiren Buca Belediyesi, şimdi de Buca’nın kırsal mahallelerini gezerek çiftçilere eğitim veriyor.

 

 

 

Tarımsal hizmetler Müdürlüğü tarafından Buca’ya bağlı Karacaağaç, Kırklar, Kaynaklar, Belenbaşı ve Doğancılar kırsal mahallelerinde gerçekleştirilen eğitimler; 15 ve 16 Aralık tarihlerinde  iki gün sürdü.

 

 

Köy meydanına konumlandırılan eğitim tırında, çiftçilere “Toprak numunesi nasıl alınır”, “ Yaprak numunesi nasıl alınır?”, ”Organomineral gübreler hakkında bilgiler” başlıkları altında eğitimler veriliyor. Eğitimler interaktif gerçekleştirilerek,  soru cevap bölümü ile tamamlanıyor.

 

 

 

 

 

İlk gün Buca Karacaağaç mahallesinde başlayan eğitimlere çiftçilerin ilgisi ise yoğun oldu.

 

 

 

60 TON ARPA DAĞITILMIŞTI

 

 

 

Göreve geldiği ilk günden beri tarım alanlarının korunması ve geliştirilmesi için önemli projeler gerçekleştiren Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, bu alandaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.

 

 

 

Çalışmalar kapsamında daha önce çiftçiye tohum, fidan ve işgücü desteği sunan Buca Belediyesi, köylerde etkinliğini yitirmiş olan Tarımsal Kalkınma Kooperatifine destek olarak üretimin canlanmasını sağlamıştı.

 

 

 

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda,  Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Buca’nın kırsal mahallelerinde hayvancılıkla uğraşan 60 üreticiye 9 tona varan yemlik arpa desteği verilmişti.