YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 23 Kasım 2021 14:15

Beydağ'ın 'BEY'i, Salep İçin Kolları Sıvadı!

“Üreten Beydağ Belediyesi” anlayışıyla desteklenmesi için başlatılan projede, ön hazırlığı yapılan belediyeye ait tarlada, salep fideleri toprakla buluştu. Başkan Yılmazlar, “Katma değeri ve pazar payı yüksek ürünlerde markalaşma çabasındayız" dedi.

Beydağ Belediyesi,  üretim odaklı tarımsal nitelikli faaliyet adımlarına bir yenisini daha ekledi.

 

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, belediye meclis üyeleriyle birlikte salep fidelerini toprakla buluşturdu.

 

“BEYDAĞ’DA EMEK VAR”

 

“Beydağ’da Emek Var, Üretim Var” diyen Başkan Feridun Yılmazlar, daha önce toprak hazırlığı ve alan düzenlemesi belediye tarafından yapılan salep bahçesinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden temin edilen fidelerin dikimine, Enstitü Uzmanı Ziraat Mühendisi Ünal Karık’ın kontrolünde İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, İzmir Köy-Koop Birlik Müdürü Yasemin Güngör, Beydağlı kadınlar ve belediye personelinin katılımıyla başladıklarını söyledi.

 

Başkan Yılmazlar, üreticilere farkındalık yaratıp öncülük etmek amacında olduklarını vurguladı, “Pazar payı ve katma değeri yüksek alternatif tarım ürünü salebin ekimini ilçemizde yaygınlaştırmak, bu amacımızın bir parçası” dedi.

 

MARKALAŞMA ÇABASI

 

Sonbahar ve ilkbaharda üretimi yapılan salep orkidesinin gerek yetiştiriciliği gerekse de depolama ve pazarlama süreçleriyle ilgili Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile iletişim içinde olduklarını anlatan Başkan Yılmazlar, şöyle devam etti: “Tecrübeli çiftçilerimizin, yılın her döneminde satılabilen ürünlerle, yıl boyu gelir elde etmelerini amaçlıyoruz. Salep üretiminde bölgede söz sahibi olmak ve bu alanda markalaşma çabasındayız. Destek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 

DİKKAT ARKADA BÜYÜK BAŞKAN VAR!

 

Başkan Yılmazlar ve beraberindekiler, 350 m2 alana 10.000 salep fidesi dikimi gerçekleştirildikten sonra, can suyunu da verdiler. Önümüzdeki günlerde ikinci parti salep fidesi ekimi planlanıyor.