KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 19 Ekim 2022 10:00

Basmane Günleri, kaldığı yerden...

Birbirinden renkli kültür-sanat etkinliklerinin kalbi, Basmane Günleri başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Basmane sokaklarında yürüdükçe ne kadar güçlü, zengin ve köklü bir tarihimiz olduğunu bir kere daha idrak ediyoruz" dedi.

 

MUSTAFA OĞUZ / BASMANE

 

 

 

Son yıllarda mülteci göçleri ile anılan içinde binlerce yıllık tarihi ve kültürel değerleri barındıran Basmane,  100. Yılında 6. Basmane ve Tarih Kültür Sanat ve Arkeoloji Günleri ile yeniden 'kültür-sanata merhaba' dedi.

 

 

 

 

Eski Lale Fırını’nda “Basmane’de Çok Renklilik’ sergisinin açılışıyla kapılarını açan etkinlikler dizisi Oteller Sokağı’na doğru yürüyüş ile devam etti. Korteje İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tarihçi ve yazar Orhan Beşikçi, belediye meclisi üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

 

 

 

 

 

 

Bıçakçı Han’a doğru yürürken Basmane Hamamı'ndan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle faydalanan evsiz yurttaşlar, Başkan Soyer'e sevgi gösterisinde bulunarak çiçek verdi.

 

 

 

 

 

 

 

BASMANE'DE İZ BIRAKANLAR UNUTULMADI

 

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen etkinliklerde, Basmane Günleri'nin mimarı Orhan Beşikçi'nin adı, bu semtteki 9066 Sokak'a verildi.

 

 

 

 

Ayrıca Sümerbank'ın kurucusu eski bakan Nurullah Esat Sümer ve kardeşi ünlü ressam Ayetullah Sümer’in isimlerinin yer aldığı tabelalar, iki kardeşin adını ölümsüzleştirmek amacıyla yaşadıkları Anafartalar Caddesi'ne asıldı.

 

 

 

Etkinliğin açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir yıl sonra 7. ncisi yapılacak Basmane Günleri'nin isminin de 'Orhan Beşikçi Basmane Günleri' olması fikrini kamuoyuna açıkladı. 

 

 

 

 

Başkan Soyer, şunları söyledi:

 

 

 

"Orhan Beşikçi ile bir araya geldiğimiz zaman bilirim ki hep yeni şeyler öğreneceğiz. Bugün de öyle oldu. Yine buraya büyük bir coşku ile geldim. En büyük teşekkürü ona etmek lazım. İyi ki var ve iyi ki bu şehre bu kadar sahip çıkıyor.” 

 

 

 

 

"Beşikçi bu projenin mimarıdır" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, "Habercilerin gözünden Basmane" adıyla hazırlanan Fotoğraf Sergisi'ni ve Bedriye Gülay Beşikçi Resim Sergisi'ni açtı.

 

 

Sergide fotoğrafı bulunan habercilerle birlikte alanı gezen Başkan Soyer fotoğrafları ilgiyle inceleyerek, eser sahipleriyle sohbet etti. Başkan Soyer, sergiden çok etkilendiğini belirterek, etkinliğin Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde de sergilenmesi için hazırlık yapılması talimatını verdi.

 

 

 

 

Başkan Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihimizle uyum içerisinde olmak en somut ve güzel haliyle burada vücut buluyor. Basmane sokaklarında yürüdükçe ne kadar güçlü, zengin ve köklü bir tarihimiz olduğunu bir kere daha idrak ediyoruz. Bu köklü tarih, günümüzü aydınlattıysa geleceğimizi aydınlatmasına imkan vermemiz lazım. O nedenle burada bulunan sanatçıların eline, emeğine sağlık. Çünkü sanatçı gözü ile bir şehri görmek, bir şehri anlatmak çok daha güçlü etkiler bırakıyor.” 

 

 

 

 

“BASMANE'YE UMUT VE IŞIK GETİRDİNİZ”

 

 

 

 

Orhan Beşikçi de Başkan Tunç Soyer'in çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, “Özellikle Pazaryeri Mahallesi'nde restorasyon çalışmalarınız son derece önemli. Sadece kültürel miras değil, insana da dokunuyorsunuz. Bugün Basmane Hamamı'nda yıkanan, ihtiyaçları karşılanan insanlar size çiçek verdi. Bunlar çok önemli. Siz Bıçakçı Han ile Yıldız Sineması’nı kent kültürüne kazandırarak, inanın Basmane'ye umut ve ışık getirdiniz. Minnettarız. Basmane Günleri'ni düzenlememizde bize destek olduğunuz için teşekkür ediyorum. Basmane İzmir'in zenginliğidir. Burayı hak ettiği yere  hep birlikte getireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

KLASİKTEN ÇOK SESLİYE TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ

 

 

 

 

20 Ekim Perşembe günü saat 12.00'da İzmir Müzisyenler Derneği sanatçıları Altınpark Çınaraltı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu saat 20.00’da Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde, 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 12.00’da Sokak Sanatçıları Derneği sanatçıları Pazaryeri Mahallesi Meydanı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadın Korosu saat 19.00’da Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde konser verecek. 

 

 

 

MOZAİKTEN ENSTRÜMANA ATÖLYELER, SLAYTTAN BELGESELE GÖSTERİMLER...

 

 

 

 

Bıçakçı Han'da 18-24 Ekim tarihleri arasında Gülbin Bircan’a ait mozaik, Feridun Emre’ye ait müzik aletleri yapım atölyesi,  fotoğraf sanatçıları Yusuf Tuvi ile Birol Üzmez’in “Basmane”, Aydan Özlü’nün “Basmane’nin Renkleri” isimli slayt gösterileri olacak. “Basmane, İzmir’in Misafirhanesi” isimli belgesel film ise 18 ve 22 Ekim 2022 tarihlerinde saat 19.00’da Bıçakçı Han’da izlenebilecek.

 

 

 

 

GÖNÜL SİNEMASI'NDA NOSTALJİK FİLMLER

 

 

 

 

Gönül Sineması’nda 19 Ekim 2022 Çarşamba günü saat 19.30’da ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın İzmirli ünlü futbolcu Metin Oktay’ın hayat hikayesini anlattığı 1965 yapımı “Taçsız Kral”, 21 Ekim 2022 Cuma günü saat 19.30’da da ünlü yönetmen Osman Fahri Seden’in yönetip Necla Nazır ile Tarık Akan’ın oynadığı 1975 yapımı “Ateş Böceği” isimli filmle gösterilecek.

 

 

 

 

ŞİİRDEN MASALA, DİNLETİDEN ANLATIYA...

 

 

 

21 Ekim 2022 Cuma günü saat 12.00'da Ferhat Budak Şehit Fethi Bey Ortaokulu öğrencilerine masal anlatacak. 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 18.00’de Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde şair Cem Seyhun Ünbay’ın şiir dinletisi olacak. 

 

 

 

 

PANELDEN GEZİYE FARKLI BİR PAZAR!

 

 

 

 

Basmane’nin dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı paneller ise Bıçakçı Han’da yapılacak. 6. Basmane Günleri’nin gezi programı ise 23 Ekim 2022 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. Katılımcılar profesyonel turist rehberleri eşliğinde Mezarlıkbaşı Katlı Otoparkı'nın önünden hareketle Agora, Basmane ve Kadifekale bölgelerini gezecek.