YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 11 Haziran 2022 15:33

Başkan Soyer’den Vidanjörlere Sıkı Takip Talimatı ve İşbirliği Çağrısı

Yapımı süren İzmir Şehir Hastanesi’nin şantiyesine ait atık suların vidanjörlerle taşınarak Bayraklı ara sokaklarındaki kanal hatlarına döküldüğünün tespit edilmesi üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in talimatıyla denetimler sıklaştırıldı.

 

Bayraklı'da bazı mahallelerde yoğunlaşan koku ihbarları üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ve Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı denetim sonucu kanal kapaklarını izinsiz açarak kaçak döküm yapan iki vidanjör sürücüsü suçüstü yakalandı.

 

 

 

İzmir Şehir Hastanesi şantiyesinin foseptik sularını Bayraklı’nın ara sokaklarındaki kanal hatlarına kaçak deşarj eden vidanjörlerin sorumluları tespit edildi, haklarında tutanak tutuldu.

 

 KAÇAK DEŞARJDAN İKİ SAAT SONRA YİNE İŞBAŞINDA 

 

 


Bölgede lokal koku sorununa neden olan kaçak deşarj uygulamasını yaptıran firma hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında işlem yapılmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü’ne, Trafik Kanunu’na göre işlem yapılmak üzere İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verildi.

 

 

Ancak olaydan iki saat sonra aynı vidanjörlerden birinin yeniden kaçak döküm işlemi yaptığı tespit edildi. Yeniden işlem yapıldı ve tutanak düzenlendi.

 

 

 

BAŞKAN SOYER: YAPILAN EYLEM ÇEVRE SUÇU

 

 

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yapılan eylemin açık bir çevre suçu olduğunu ve kente ihanet niteliği taşıdığını söyledi. 

 

 

Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleri bu tarz eylemleri tespit etmek ve önlemek üzere çok daha yoğun bir çaba harcayacak. Ancak belediye mevzuatı caydırıcı yaptırımlar uygulamamıza izin vermiyor. İlgili kamu kurumlarımızın da bu konuda işbirliğine ihtiyacımız var. Bu kent, bu körfez hepimizin. Çevre ve toplum sağlığını tehlikeye atacak hiçbir girişime izin veremeyiz. Yerel yönetim olarak da çevre suçlarını önlemeye yönelik çok etkili adımlar atacağız. Bunun hazırlıklarını da yapıyoruz” dedi.