FUAR-FESTİVAL Haber Girişi : 11 Mayıs 2022 22:22

Başkan Gümrükçü Makedon İçişleri Bakanı İle Çiğli'de Buluşacak

Türkiye'de İçişleri Bakanlığı adresinde yaşanan düello meydan okuması ardından, 'İçişleri' haberleri, farklı algı oluşturuyor. İşte Çiğli'nin Utku Gümrükçü ile buluşacak Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Spasovski'nin neden geleceği merak konusu oldu.

Kısa süre önce geride kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekilliği Seçimleri için önce 'adayım' diye öne çıkan; yaptığı siyaseten bir 'düello' gibi algılanan, ancak ardından bu hedefinden vazgeçen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, yaşadığı gerilimi üzerinden atmanın yolunu ve huzuru; Balkanlar'ı merkez alarak yurtdışında Türkiye için bir diplomat gibi çalışmakta buldu.

 

 

Çiğli Belediyesi, 13-14 Mayıs tarihlerinde Kuzey Makedonya Vatandaşlık Hakları paneli ile konser ve halk oyunları gösterilerinin yer alacağı Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

 

 

 

ÇİĞLİ-ÇAŞKA KUZEY MAKEDONYA FESTİVALİ

 

 

 

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Müsteşarı Aneta Trpevska, Kuzey Makedonya Milletvekili Belkide Zekiri, Çaşka Belediye Başkanı Goran Stojanovski, Mavrovo-Rostuşe Belediye Başkanı Medat Kurtovski, Stumıca Belediye Başkanı Kostadın Kostadınov, ile Makedonyalı sanatçılar Blgoja Gruevski, Andrijana Alacki, Elena Veleska, Stefçe Stojkovski, Irena Spırovska, Majovci Debar ve Erşan’ın katılım göstereceği Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali’nin açılış töreni 13 Mayıs Cuma günü Çiğli Kaymakamlığı karşısındaki meydanda düzenlenecek konser ve halk oyunları gösterilerileriylegerçekleştirilecek.

 

 

 

Festival kapsamında Makedonyalı heyet ile birlikte 15 kişilik iş insanı heyeti de Çiğli’ye gelerek resmi ziyaretlerde bulunacak.

 

 

 

 

 

 

 

VATANDAŞLIK HAKKI KONUŞULACAK 

 

 

 

14 Mayıs Cumartesi günü saat 16:00’da Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’nin de yer alacağı “Kuzey Makedonya Vatandaşlık Hakları” panelinde yeni vatandaşlık yasasıyla ilgili bilgilendirme yapılacak.

 

 

Panelde vatandaşların merak ettiği konularla ilgili sorulara da açıklık getirilecek.

 

 

Festival, aynı akşam Kuzey Makedonyalı sanatçıların sahne alacağı konser ile sonra erecek.

 

 

 

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜ: “HUKUKİ VE KÜLTÜREL KAZANIMLARI OLACAK ”

 

 

 

Festivalin kültürel ve hukuki anlamda önemli kazanımlar sağlayacağını vurgulayan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Kardeş belediyelerimizden olan Çaşka Belediyesi ile iki ülke toplumunun kültürel bağını kuvvetlendirmek adına böyle bir festival düzenlemeye karar verdik. Birbirinden güzel halk oyunları gösterileri ve konserler bizleri bekliyor. Festivalin bir başka önemi de İzmir'de yaşayan yüzbinlerce Makedonya göçmeninin Kuzey Makedonya Vatandaşlık hakkı konusunda Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Sayın Oliver Spasovski tarafından bilgilendirilecek olmasıdır. Makedonya göçmeni yurttaşlarımız başta olmak üzere tüm İzmirlileri festivalimize bekliyoruz" dedi.