YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 01 Temmuz 2024 23:23

Başkan Duman; Şirinyer Pazaryeri İçin İyi Niyetle Çalışıyoruz

Başkan Duman; Şirinyer Pazaryeri İçin İyi Niyetle Çalışıyoruz
Buca Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Şirinyer Pazaryeri’nin yer değişikliğiyle ilgili kura çekiminin yapılmasını engelleyen kişi nedeniyle pazarcı esnafının mağdur olduğunu iddia etti.

 

 

Buca Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Buca Belediye Başkanı Görkem Duman’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Başkan Duman, Şirinyer Pazaryeri ile ilgili yaşanan olaylara değinerek, bundan sonraki süreçte de tüm iyi niyetleriyle çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.
 

 

 

 

 “KOORDİNASYON HALİNDE ÇALIŞTIK”

 

 

 

 

 


Başkan Görkem Duman, pazaryeri kura çekiminde yaşanan olayları ilk ağızdan anlatarak şu bilgileri verdi:

 

 

 

 


“Pazaryerinin bulunduğu alandan biraz aşağıya kaydırmak amacıyla çalışmalarımıza başladık.  Bunu ayarlarken pazarcı esnafımız, başkan yardımcılarımız ve zabıta müdürümüz sürekli koordinasyon halinde olarak gerçekleştirdik çalışmalarımızı. Hiçbir şekilde tek başımıza karar almadık. Metro inşaatı nedeni ile pazar alanını hızla taşımamız gerekiyordu. Bu nedenle en iyi çalışmayı yapabilmek için özenle çalıştık. 600 bin nüfuslu bir ilçeye ulaşım hizmeti verecek metro inşaat çalışmasını bekletmemiz uygun olmayacaktı.”
 

 

 

 

 “TEZGÂH SAYISI AYNI KALDI”

 

 

 

 

 


Eski Şirinyer Pazaryeri alanında 1076 tezgâh bulunduğunu söyleyen Başkan Görkem Duman,  yeni pazaryeri alanında aynı sayının korunduğunu da öne sürerek, şunları vurguladı:

 

 

 

 

 


”1076 tane tezgâh yine 1076 oldu. 2,5 metreye 2 metre ölçülerde hiçbir değişme olmadı. Yollar da aynı şekilde. Ancak geçen pazartesi bir takım çığırtkan arkadaşlar, pazarcı esnafımızı yanlış bir şekilde yönlendirdiler ve ardından buraya, belediye binası önüne geldiler. Görüşme talebinde bulundular. Aralarında temsilci seçmelerini istedim. Temsilci arkadaşlar ile görüştüm. 10 kişiydiler, geldiler görüştük. Bir takım talepleri oldu, pazara giriş noktalarının artırılması gibi… Ardından otopark ile ilgili talepleri oldu. O taleplerini de İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile görüşerek çözdük. Aydınlatma direkleri ile ilgili istekleri oldu, onu da yaptık. Ayrıca sebze meyve satan esnaf ile tuhafiyeci esnafının bir çizgi ile ayrılmasını talep ettiler. Onu da yaptık. Eksik belge ve vefat nedeniyle bazı iptal edilen tezgâhlar olduğunu söylediler. Burada bir mağduriyet varsa onun da giderileceğini söyledim. Üç gün üst üste görüştük. (Perşembe günü kura çekimini gerçekleştireceğiz) diye karar aldık. Buradan çıktılar, iki saat sonra ortalık yine karıştı. Bir arkadaş var, sürekli ortalığı karıştırıyor. Oda başkanı değil;  bu konuda sorumlu değil ama nedense kendisine vazife çıkarmış birisi. 1076 pazarcı esnafımız bu arkadaş yüzünden mağdur.

 

 

 

 

 

 

DOĞRU BİLGİYLE MUHALEFET TAVSİYESİ

 

 

 

 

 

 

Bu yaşananlar olmasa idi, pazar günü pazarımız kurulacak, pazarcı arkadaşımız da mağdur olmayacaktı. Bu arkadaş devlet memurlarına da görevlerini yaptırmadı. Masayı dağıttı. Bu arkadaş 1076 kişinin hakkına girdi. Biz bütün iyi niyetimizle pazarımızın açılması için çalıştık. Bundan sonra da bütün iyi niyetimizle pazarımızın açılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Pazaryeri ile ilgili sosyal medya üzerinden muhalefet yapmak isteyen arkadaşlarımız oldu. Muhalefet yapmak iyi bir şeydir. Fakat tavsiyem, doğru bilgileri alarak muhalefet yapmalarıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

AK PARTİ GRUBU, "VATANDAŞ CEZALANDIRILDI" İDDİASINI DİLE GETİRDİ 

 

 

 

 

 

AK Partili Meclis Üyesi Fatih Polatoğlu ise Pazarcılar Odası belgelerinde sayısı 930 olduğu halde, 2002'den itibaren bu sayının 1076'ya çıktığını öne sürdü, "Şu anda pazarcı esnafıyla sorununuz nedeniyle eski pazaryerini kullanılamayacak hale getirilmiş, yeni pazaryeri alanı da beton bariyerlerle kapatılmış. Burada cezalandırmak istediğiniz kim? Belediye Başkanı olarak sizden beklediğimiz krizi yönetmenizdir.Cezalandırmanız değildir" diye konuştu. 

 

 

 

 

 

 

"CHP OLARAK HEM PAZARCININ HEM DE PAZARA ÇIKAMAYAN BUCALININ YANINDAYIZ" 

 

 

 

 

 

CHP Grup Sözcüsü Uğur Aydın da Buca Metrosu kazısında, köstebeğin NATO'yu geçtiğini ve hızlı bir şekilde Şirinyer'e doğru ilerlediğini ifade ederek, "CHP olarak pazarcı esnafımızın da pazara çıkamayan Bucalı vatandaşımızın da yanındayız. Ancak hızlı bir şekilde açık köstebeği hazır hale getirmemiz gerekiyor. Bir gün kaybının vebali hepimizin üstünedir" görüşünü dile getirdi. 

 

 

 

 

 

 

 

"GÜNDEMDE DOLAŞAN İDDİALAR VAR"

 

 

 

 

 

 

 

AK Parti Grupbaşkanvekili Kevser Sevil ise, gündemde dolaşan iddialar olduğunu ve 1076 kişilik pazarcı esnafı listesinin açıklanmadığını, bir yere asılmadığını belirterek, şöyle konuştu: 

 

 

 

"Yöneticilik yapmak, sürecin tamamını yönetmektir. Kura günü kura çekilemediyse, bu pazarın kurulması için ne gerekiyorsa yapmalıydınız. Esnafın ekmek parasına engel oldunuz. Bu kabul edilebilir bir açıklama değil. Şirinyer Pazaryeri'ne aslında ihanet ediyorsunuz. Kendi alternatfini oluşturmaya başladı vatandaşlar. Bugün 300 bin kişi geliyorsa, 2 ay sonra 100 bin kişi gelecek. Sorumlu bir yönetici bilinciyle hareket ederek, bu pazaryerinin kurulmasını sağlamalısınız.