YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 02 Aralık 2022 12:00

Balçova'da sanat engel tanımıyor

Balçova Belediyesi’nin tiyatro kurslarına gelen engelli çocuklar, ilk kez çıktıkları sahnede performanslarıyla izleyenleri mest etti. Görme engelli, fiziksel engelli özel sanatçılar; sanatın ve yaşama azminin engel tanımadığını ispatladılar.

 

Balçova Belediyesi’nin tiyatro çalışmalarına katılan görme, yürüme ve zihinsel engelli özel çocuklar, hazırladıkları “Kalbimin Sevgili Gözü” isimli oyunu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için sahnelediler.

 

 

 

Görme engelli iki çocuğun piknik yapmak için gittikleri ormanda gözlerinin açılabilmesi için kurdukları hayalleri ve burada yaşadıkları fantastik olayların anlatıldığı oyunun en önemli özelliği ise özel çocuk sanatçılarının verdikleri derslerdi.

 

 

İnsanların fiziksel engellerinin yaşama sevinçlerine engel olmaması gerektiği ve günlük hayatta çok önemsenen para, güç, güzellik gibi olguların gelip geçici olduğu usta tiyatroculara taş çıkartırcasına anlatıldı.

 

 

 

Yazar Nilbanu Engindeniz’in yazıp yönetmenliğini yaptığı oyun; salonu dolduran izleyicilerden tam not alırken, oyunun sonunda Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, özel sanatçıları tek tek kutlayarak sertifikalarını verdi.

 

 

 

 

 

BAŞKAN ÇALKAYA: "ÇOCUKLARIMI VE AİLELERİNİ YÜREKTEN KUTLUYORUM"

 

 

 

Balçova’da hayatın önündeki tüm engeller gibi sanatın önündeki tüm engelleri kaldırdıklarını ifade eden Başkan Fatma Çalkaya “Çocuklarımızın hepsi bizim için çok özel. Ama bu oyun için aylardır hazırlanan ve ilk sahne performanslarında bizlere muhteşem bir gösteri izleten sevgili çocuklarımı ve onlara emek veren aileleri yürekten kutluyorum. Bu oyunu ilk kez sahnelediler ama biz onlara gerekli tüm desteği vererek bu oyunu ve benzerlerini sahnelemelerini sağlayacağız. Sanatın engel tanımadığını herkese anlatmalarını istiyoruz” dedi.