EĞITİM Haber Girişi : 31 Temmuz 2022 23:40

Atakent Anadolu Lisesi yıkımı iddiaları TBMM'de

CHP İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır ve Sevda Erdan Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıkım kararı verilen Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesini Meclis gündemine taşıdılar.

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi ile ilgili yıkım kararı haberleri, okulda okuyan ve okuyacak olan öğrenci ve ailelerini telaşa sürükledi. Okulun İzmir Depremi'nden neredeyse iki yıl sonra 'depreme dayanıksız' tespiti yapılması iddiası ardından yıkılacağı konuşuluyor. 

 

 

 

Konu CHP'li milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşındı. Depremin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçtikten sonra dayanıksız raporu verilmesini eleştiren CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “2 yıl boyunca neredeydiniz? Eğer Atakent Anadolu Lisesi depreme dayanıksızsa çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, okul personelimizin 2 yıl boyunca hayatlarını riske mi attınız? Yıllardır kirli zihniyetlerinizle, eğitim sistemimiz üzerinde tepinerek derin tahribat yarattınız şimdi de okul alanlarımızı yandaşa peşkeş mi çekeceksiniz? Eğitimin ranta yenilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi. 

 

 

 

 

 

“DEVLETİN KURUMLARI BİRBİRİNDEN HABERSİZ”

 

 

 

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Milletvekili Sındır, “İzmir’imizin önemli liseleri arasında yer alan Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi’nin ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesi ile yıkılmasına ve bu nedenle de okulun 1 ay içerisinde boşaltılması talimatı verildi bilgisi basın organlarında yer aldı. Lisenin depreme dayanıksız olduğu ne zaman tespit edildi, lisenin yıkım kararı hangi tarihte alındı, bu karar okula hangi tarihte bildirildi, öğrencilerin, velilerin ve kamuoyunun bundan haberi yok. 2022 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme Sonuçlarına göre 300’e yakın yeni öğrencinin okula kayıt olduğu söyleniyor. Devletin kurumları birbirinden habersiz ki okula kayıt alıyor” dedi.

 

 

 

“AKSİ BİR KARARDA, O KARARIN ALTINDA KALIRSINIZ!”

 

 

 

AKP iktidarının para, rant ve talan üçgenine sıkışmış bir iktidar olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Sındır, “Depremin üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Eğer Atakent Anadolu Lisesi depreme dayanıksızsa çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, okul personelimizin 2 yıl boyunca hayatlarını riske mi attınız? Eğer bu okulumuzda eğitim 2 yıl boyunca devam ettiyse can güvenliği için hiçbir önlem almadınız mı? Lise yıkıldıktan sonra araziye yeniden aynı isimle okul yapılması dışında başka bir şey düşünmeyiniz. Aksi bir kararda, o kararın altında kalırsınız. Kamuoyunda yoğun bir şekilde dolaşan lise arazisinin yıkım kararı ile beraber özel bir şirkete satılacağı/satıldığı iddialarına açık ve net bir şekilde cevap veriniz. Yıllardır kirli zihniyetlerinizle, eğitim sistemimiz üzerinde tepinerek derin tahribat yarattınız şimdi de okul alanlarımızı yandaşa peşkeş mi çekeceksiniz? Eğitimin ranta yenilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

 

13 ÖNEMLİ VE ACİL YANITLANMASI GEREKEN SORU

 

 

 

Sındır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

 

1. Atakent Anadolu Lisesi için yıkım kararı alındığı iddiaları doğru mudur?

 

2. Lisenin yıkım kararı hangi tarihte alınmış, okula hangi tarihte bildirilmiştir?

 

3. Lisenin “depreme dayanıksız” olduğu ne zaman tespit edilmiştir?

 

4. Depremin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçtiği göz önünde bulundurulduğunda bu süreçte Atakent Anadolu Lisesi’nde eğitim devam etmiş midir? Ettiyse hangi önlemler alınmıştır?

 

5. Atakent Anadolu Lisesi’nden kurulduğu günden önergenin verildiği tarihe kadar yıllar itibariyle mezun olan öğrenci sayısı nedir?

 

6. 2020 yılında yaşanan depremden sonra liseden mezun olan ve liseye kayıt olan öğrenci sayısı nedir?

 

7. Halihazırda lisede kayıtlı olan öğrenci sayısı nedir?

 

8. 2022 – 2023 eğitim – öğretim yılı için Atakent Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırmış yeni öğrenci sayısı nedir?

 

9. Lisenin yıkılmasına karar verilmesinin ardından lisede kayıtlı öğrenciler hangi kriterlerle hangi okullara nakledilecektir?

 

10. Atakent Anadolu Lisesi’nin arazisi kime aittir? Okul hangi yıl kim tarafından inşa edilmiştir?

 

11. Lise yıkıldıktan sonra araziye yeniden aynı isimle okul yapılması düşünülmekte midir? Ya da Atakent Anadolu Lisesi için başka bir bina tahsis edilecek midir?

 

12. Lise arazisinin yıkım kararı ile beraber özel bir şirkete satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu şirket kime aittir ve satış hangi tarihte hangi usulle gerçekleştirilmiştir?

 

13. Arazi satıldı ise yıkım sonrası alana hangi projenin yapılması düşünülmektedir?

 

 

BEŞLİ ÇETE VURGUSU 

 

 

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise, Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi ve 13,5 dönümlük bahçesiyle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e "Acaba okulun 3 bin 500 metrekare alanına yeni okul yapılıp kalan 10 bin metrekare arsası da yandaş firmalara, 5’li çeteden Cengiz İnşaat’a peşkeş mi çekilecektir" diye sordu.

 

 

Milletvekili Kılıç’ın açıklaması şöyle:

 

“Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi depremde herhangi bir zarar görmemiştir, yapılan incelemelerde ‘eğitime devam edebileceği kararı’ çıkmıştır, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da kısa süre önce boyanmıştır. Eğer yıkılma kararı alındıysa neden kısa bir süre önce boyanmıştır?

 

 

Şimdi yıkılacak okulun boyanması için harcanan para kamu zararı değil midir? Bunu kim karşılayacaktır?

 

 

 

DENİZE YAKIN, DEĞERLİ BİR ARAZİ ÜZERİNDE

 

 

 

Denize çok yakın, değerli bir arazi üzerinde bulunan Atakent Anadolu Lisesi’nin 13.500 metrekare bahçe alanı bulunmaktadır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için 300’e yakın yeni öğrencinin kayıt olduğu ve yanında inşaat malzeme firmasının bulunduğu bir okul hakkında alelacele bu kararın verilmesi aklımıza değişik sorular ve şüpheler getirmiştir!

 

 

Acaba okulun 3 bin 500 metrekare alanına yeni okul yapılıp kalan 10 bin metrekare arsası da yandaş firmalara, 5’li çeteden Cengiz İnşaat’a peşkeş mi çekilecektir?

 

 

 

Okulun yanında bulunan söz konusu inşaat malzeme firmasının okul arsası ile ilgisi nedir?

 

 

Cengiz İnşaat ile bir ilişkileri, akrabalıkları var mıdır? Bu sorulara başta Milli Eğitim Bakanlığı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere AKP iktidarının cevap vermesi gerekmektedir.

 

 

 

Atakent Anadolu Lisesi, İzmir ve Karşıyaka’nın en başarılı öğrencilerini yetiştiren okullarındandır.

 

 

 

Öğrencileri Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Ege, Hacettepe gibi gözde üniversitelere yerleşmektedir. Atakent Anadolu Lisesi çağdaş, demokrat, cumhuriyetçi gençler yetiştirmektedir.

 

 

 

"BİLEREK VE İSTEYEREK ON YILDIR SAHİPSİZ BIRAKILDI"

 

 

 

Okul bilerek ve isteyerek 10 yıldır sahipsiz bırakılmıştır. Çünkü, en başarılı okullar yok edilmek istenmektedir. Her şehirdeki başarılı liseler ya yıkılıyor ya taşınıyor ya da adı değiştiriliyor. Böyle yapılarak bu okullardaki başarılı öğrencilerin, kontenjanları bir türlü dolmayan ve fahiş fiyatlar isteyen özel okullara yönlendirilmesi istenmektedir.”

 

 

 

"ÖĞRENCİLERİN BAŞLARINA BİR ŞEY GELSE SORUMLUSU KİM OLACAK?"

 

 

 

64 öğretmen, 1083 öğrenci ve 25 dersliğe sahip Atakent Anadolu Lisesi'nin Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’ne taşınmasının planlandığını iddia eden Kılıç, “Süleyman Demirel Lisesi öğrencileri sabahçı, Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencileri ise öğlenci biçimde okula gidecek, akşam 20.00’ye kadar dersler devam edecek. Akşam 8’de karanlıkta eğitim mi olur? Öğrencilerin can güvenliği akşam 8’de nasıl sağlanacak. Başlarına bir şey gelse bunun sorumlusu kim olacak?” dedi.

 

 

 

 

 

Milletvekili Kılıç, velilerin taşınmanın acilen durdurulması için İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'den randevu talep ettiklerini belirterek şu yazılı açıklamayı yaptı:

 

 

 

"CENGİZ İNŞAAT NE ZAMAN DOYACAK?"

 

 

"İnternet sitesinde okulun vizyonu için; ‘(hedefimiz) sosyal, kültürel ve bilimsel birikimiyle geleceği şekillendirebilecek nesiller yetiştirmek’ misyonu için de ‘(görevimiz) Atatürkçü, kültürel değerlerine bağlı, bilgiyi bilince dönüştürebilen, özgür, çağdaş ve yaratıcı bireyler yetiştirmek için varız’ deniliyor. Okullarda artık bilimin adını bile duymak istemeyen, eğitimi tarikat ve cemaatlere bırakan, özgürlükten, çağdaşlıktan, yaratıcılıktan uzak, Atatürkçü yerine AKP’ci, reisci öğrenciler ve nesiller yetiştirmek isteyen AKP iktidarı acaba bu vizyon ve misyondan mı rahatsız oldu da okulu rant amaçlı olarak kapatarak değerli arazisini Cengiz İnşaat’a peşkeş çekmek istiyor?

 

 

Eğitim üzerinden sağlanmaya çalışılan rant ülkemize yapılmış en büyük ihanetlerden biridir. İnşaat, madencilik, enerji, turizm, makine, havacılık derken okul yağmalamaya kadar işi götüren Cengiz ne zaman doyacak?

 

 

Düşman, ülkemizi istila ettiğinde bile Mehmet Cengiz’in yağmaladığı kadar yağmalamadı bu ülkeyi. Eğitimde yaşadığımız sorunlar dağ gibi önümüzde dururken, milli eğitimin enerjisini bu gibi işlere harcaması akıl alır gibi değil. Liselere Giriş Sınavı sonuçlarıyla gördük ki eğitim iflas etmiş. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerimizin ekonomik ve özlük hak kazanımları büyük bir sorun haline dönüşmüş. Özel okul öğretmenlerinin, atanmayan öğretmenlerin birçok sorunu ortada dururken okulların isimleriyle, binalarıyla uğraşan bir bakanlığın eğitime katacağı hiçbir şey olamaz. Bakanlığı uyarıyorum; eğitime ticaret gözüyle bakanlar bu ülkenin geleceğini üç kuruşa satmaktadır. Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi arazisini peşkeş çekmek, geleceğimizi peşkeş çekmektir! Bunu bilsinler ve ona göre davransınlar.”

 

 

 

TÜBİTAK BİRİNCİSİ ATAKENTLİ ÖĞRENCİYİ ERDOĞAN ÖDÜLLENDİRMİŞTİ

 

 

 

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencilerinden Çağan Koska'nın yapay zeka ile ilgili projesi ile TÜBİTAK yarışmasında birinci olduğunu ve geçen 2 Haziran'da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildiğini anlatan Kılıç, 

 

 

"Acaba Cumhurbaşkanının, öğrencisine birincilik ödülü verdiği başarılı bu okulun yıkılacak olmasından haberi var mıdır? Eğer yoksa bizim bu açıklamamızla mutlaka haberi olacaktır.

 

 

Eğer haberi var ve okulun yıkılmasına seyirci kalıyorsa da başarılı öğrencisine plaket verdiği okulun yıkılması ve arazisinin yandaş şirketlere peşkeş çekilecek olmasını nasıl yorumladığını doğrusu merak ediyorum” dedi.