POLİTİKA Düzenleme Tarihi : 22 Mart 2023 09:30 Haber Girişi : 22 Mart 2023 15:58

Alçay: -“İktidarımızda kadın-erkek eşitliği sağlanacak”

Alçay:  -“İktidarımızda kadın-erkek eşitliği sağlanacak”

CHP’nin genç milletvekili aday adayı Fulya Alçay:

-“İktidarımızda kadın-erkek eşitliği sağlanacak”

 CHP’nin genç kadın milletvekili aday adayı Fulya Alçay, bünyesinde 70’e yakın kadın derneğini barındıran İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin (İKKB)düzenlediği bir dizi etkinlikte kadınlarla buluştu.

Bir süredir deprem bölgesinde çalışmalarda bulunan Alçay, İzmir’e döner dönmez ilçe örgütleri, belediye başkanları ve ilindeki depremzede vatandaşlarla bir araya geldi. Alçay, seçim çalışmalarını,“Kadın erkek elele verelim, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayalım.”şiarıyla kadın derneklerinin düzenlediği etkinliklere katılım sağlayarak sürdürdü. Alçay, yaptığı konuşmalarda, partisinin kadın politikaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

AKP iktidarının kadına bakış açısının kadın–erkek eşitsizliğini derinleştirdiğini kaydeden Alçay, her geçen gün kadının sosyal ve iş yaşamında, siyasette Cumhuriyet dönemi kazanımlarında büyük kayıplar yaşandığını belirterek, şunları söyledi:
“Kadını aşağılayan, ikinci sınıf gören, “Kızını dövmeyen dizini döver”, “Kıza bırakırsan ya davulcuya, ya zurnacıya gider”, “kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etme”  gibi düşünce altyapısına sahip bir siyasal iktidardan kadın-erkek eşitliğini sağlamasını bekleyemezsiniz. Toplumları geliştirmek ve özgürleştirmek istiyorsak, öncelikle insan hakları ve demokrasi temelinde kadın–erkek eşitliğini sağlamalıyız. Çağdaş yarınlara kadın-erkek elele vererek, ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin uygulayacağı eşitlikçi politikalarla ulaşabiliriz.”

Uluslar arası sözleşmelerin etkisi hayati önem taşımakta!

Kadınların sorularını da yanıtlayan Alçay, kadına yönelik şiddetle etkin mücadele edecek, şiddetin önlenmesi adına uluslar arası sözleşmeler ve ulusal mevzuat hükümlerinin uygulanması gereğinin hayati önem taşıdığını belirterek, kadın politikalarını şöyle özetledi:

“Hizmet kapasitesi arttırılmış 24 saat çalışan Kadın Hukuk Danışma Birimleri, Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri, Sığınma Evleri, Cinsel Şiddet Kriz Merkezleri ile kadına yönelik şiddete karşı kurumsal bir mücadele ağı oluşturacağız. Şiddet mağdurlarının, bürokrasiye takılmadan hızla koruyucu tedbirlere ulaşacak “tek kapı” sistemini hayata geçireceğiz.

İşe alımlarda cinsiyetçi soruları kaldıracağız

İktidarımızda, Valilik, Kaymakamlık ve Belediyeler nezdinde “Kadın Hukuk Danışma Birimleri” kurulması ve ilgili kurumlarla işbirliği için gerekli mekanizmaların oluşturulmasını sağlayacağız. Sokak aydınlatması, ulaşım mesafesi, sabit ve hareketli kameraların artırılması ve benzeri uygulamalarla kentlerimizi, özellikle kadınların ve çocukların güvenle yaşayacağı hale getireceğiz.” İşe alımlarda cinsiyetçi soruları kaldıracağız. Çalışma hayatında kadınların karşılaştıkları mobbing uygulamalarıyla etkili biçimde mücadele edecek, kadını koruyacağız. Kadınların çalışma şartları ücret, izin, tazminat ve iş güvenliği gibi konularda güvende olmalarını sağlayacağız. Kırsal kesimde yaşayan kadının üretimini teşvik edeceğiz.”  

Seçim çalışmaları sırasında ziyaret ettiği kadın derneklerinden gelen talep ve sorunları rapor haline getireceğini belirten Alçay, bu raporlar doğrultusunda uzmanların da desteğiyle hazırlayacağı eşitlikçi politikaları genel merkeze sunacağını da söyledi.