POLİTİKA Haber Girişi : 20 Kasım 2022 14:30

AK Partili Kaya, Soyer'e Urla'dan imar salvosunda!

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Urla'da muhtarlarla buluştu, su ürünleri kooperatiflerinin temsilcileriyle bir araya geldi, esnaf ziyaretleri yaptı. Klazomenai Antik Kenti bölgesini gezen Kaya, Büyükşehir'in imar düzenlemesini eleştirdi.

İzmir Urla'da sahada çalışan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, ilk olarak Kalabak Mahalle Muhtarı Salih Calay ve İskele Mahallesi Muhtarı Yeşim Temiztepe'yi makamlarında ziyaret etti.

 

 

 

Kalabak Su Ürünleri Kooperatifi ve İskele Su Ürünleri Kooperatifi temsilcilerinin, Urlalı balıkçıların taleplerini de alan Kaya, Urla Malgaca Pazarı ve Sanat Sokağı'nı da turlayarak esnafla buluştu.

 

 

 

Urla Klazomenai Antik Kenti bölgesinde de incelemelerde bulunan Kaya, CHP'li İzmir Büyükşehir'in arkeolojik sit alanında kişiye özel milyarlık imar düzenlemesi yaptığını hatırlattı. 

 

 

 

 

"SİT ALANINDA KİŞİYE ÖZEL MİLYARLIK İMAR DÜZENLEMESİ YAPTILAR, TARİHİ BÖLGENİN KALBİNE HANÇER SAPLADILAR! "

 

 

 

Sit alanı sınırları içindeki 34 bin metrekarelik alanda imar planı değişikliğinin, bölgenin tarihi ve kültürel varlığına büyük darbe vuracağını belirten Kaya, şöyle devam etti:

 

 

"CHP'li Soyer, 2 milyon 800 bin m2'lik tarihi sit alanı bölgesinde, kişiye özel imar uygulamasına onay verdi. Klazomenai kazılarının yapıldığı, arkeolojik sit alanının göbeğinde, tamamı özel şahsa ait bir alanda milyarlık rant planı yaptılar. Tarihi bölgenin kalbine hançer sapladılar. Lafa gelince tarihe saygıdan, kültürel varlıkları korumadan bahsederler. Ancak bunların derdi ne tarihtir, ne de kültürel varlıkların korunmasıdır. Dertleri ranttır, bu uygulamalarıyla birlikte iyice ortaya çıkmıştır."  

 

 

 

"MİLYARLIK RANT PLANI ASKIYA ÇIKTI,

ŞİMDİ NASIL KIVIRACAKSINIZ?" 

 

 

 

CHP'li Soyer'in taşeronluğunu yaptığını ve İzmir'in hayrına olan her şeye karşı çıktıklarını iddia ettiği TMMOB, İzmir Barosu ve Tabip Odası'na bir soru yönelttiğini hatırlatan Kaya, "İstemezükçülere çok basit bir soru sorduk, CHP'li İzmir Büyükşehir'in, Urla'daki arkeolojik sit alanına yaptığı, şahsa özel, milyarlık rant planına diyecek bir sözünüz mu? Üç maymunu oynamayın, bir şey söyleyin dedik. Cevaben, Urla'da onama işlemi tamamlanmadı, onama işlemi tamamlanmayan bir idari işleme dava açamayız dediler. Urla'daki milyarlık rant planı geçtiğimiz Cuma günü askıya çıktı. Hadi bakalım, şimdi nasıl kıvıracaksınız. Ama derdiniz bu değil. Rant dostu olmuşsunuz. Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi'nde onama işlemi, idari işlem tamamlanmadan, plan bile ilan edilmeden ortaya çıktınız. Günlerce toplantılar yaptınız, eylemlerde bulundunuz. Urla'daki milyarlık rant planı askıya çıktı, onama işlemi tamamlandı. Hadi şimdi konuşun, bir söz söyleyin. Üç maymunu oynamaktan vazgeçin. Ama konuşamazsınız, bu sebeple iki yüzlüsünüz" dedi. 

 

 

 

 

KAMUNUN YARARINA MEYDAN PROJESİNE 'HAYIR' DİYENLER, RANT PLANINA 'EVET' DEDİLER!"

 

 

 

Vatandaşın ve kamunun yararına olan Urla Meydan projesinin imar düzenlemesini engelleyenlerin, söz konusu rant olunca sit alanındaki imar düzenlemesine geçit verdiklerini savunan Kaya, "CHP'li Soyer, Urla'nın çehresini değiştirecek, ilçedeki otopark sorununu kökten çözecek Urla Meydan projesini engelledi. Urla'da herkesin istediği, esnafın, vatandaşın üzerinde mutabık kaldığı, tüm Urlalılar'ın kullanacağı, kamunun ve vatandaşın yararına meydan projesinin planlarına red ver, aynı Urla'da arkeolojik sit alanında, kişiye özel milyarlık rant planına onay ver! İşte CHP'li Soyer budur" diye konuştu. 

 

 

 

 

"KARABAĞLAR, BUCA BAHANE, URLA'DAKİ RANT DOSTLUĞU ŞAHANE!"

 

 

 

 

Urla Meydan projesini engelleyenlerin Buca'da da ortaya çıktığını hatırlatan Kaya, "Bunlar bir ekip. Urla'da nasıl vatandaşın ve kamunun yararına olan Urla Meydan projesini engelledilerse, Buca'da da cezaevinin yıkılmasından sonra vatandaşın yararına, kamunun yararına olan planı engellemeye çalışıyorlar. İzmir'in her köşesinde bunlarla mücadele ediyoruz. Urla'da, Buca'da, Karabağlar'da, her yerde. Karabağlar'da kentsel dönüşümü engellemeye çalışırlar, başka yerde bir yola, öteki tarafta bir köprüye, stadyuma her şeye karşılar. Amaç İzmir'in gelişmesini, daha yaşanılabilir bir yer haline gelmesini engellemek. Urla'da CHP'li Büyükşehir'in bir tane hizmeti yok, taş üstüne taş koymuyorlar ama Urla'nın tarihi miraslarını yok ederek birilerine rant sağlamayı da ihmal etmiyorlar. İşte bu iki yüzlülüğü, vatandaşa yapılan bu kötülüğü, şehre yapılan bu ihaneti bıkmadan usanmadan her yerde anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz" dedi.

 

 

 

Kaya, Urla'daki son programında, partisinin Kuşçular Mahallesi Mahalle Yönetim Kurulu Üyeleri ve 1089 nolu Sandık Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.