YEREL YÖNETİMLER Haber Girişi : 19 Haziran 2020 13:10

Madımak ve Pir Sultan Abdal Anıtı taşınıyor

Karabağlar Belediyesi, daha görünür bir yere yerleştirecek.

Madımak ve Pir Sultan Abdal Anıtı taşınıyor

Karabağlar Belediyesi’nin, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen insanlarımız için Uzundere Rekreasyon Alanı’nda yaptırdığı Madımak ve Pir Sultan Abdal Anıtı, daha görünür bir noktaya taşınıyor. Nasrettin Hoca binasının arkasında olduğu için yeterince dikkat çekmeyen anıt, rekreasyon alanı girişine yerleştirilecek.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Uzundere Rekreasyon Alanı’na giderek yürütülen çalışmaları inceledi. Anıtın yeni yerinde görünür olacağını vurgulayan Başkan Selvitopu, “Madımak ve Pir Sultan Abdal Anıtı, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından dikkatlice yerlerinden söküldü. Şimdi, gerekli bakım ve onarımları yapılıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra katliamın yıldönümü olan 2 Temmuz’a kadar yeni yerine taşınmış olacak. Aqua Yaşam tesislerimiz ve Murat Çobanoğlu Açıkhava Tiyatrosu’na bağlanan; ışıklı gösteri havuzumuzun önündeki bu geniş alanda daha çok dikkat çekecek” dedi.

Madımak Şehitleri Anıtı, katliam sırasında yaşamını yitirenleri simgeleyen karanfillerden oluşuyor. Alevler içinde yürüyen aydın insanların anlatıldığı anıt, fiberglass malzemeyle hazırlandı. Anıt, 5 metre eninde ve alevlerle birlikte 4 metre yüksekliğinde. Hemen üzerinde de Pir Sultan Abdal’ın heykeli bulunuyor.