YEREL YÖNETİMLER Düzenleme Tarihi : 04 Temmuz 2020 13:50 Haber Girişi : 04 Temmuz 2020 14:11

“Belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz”

“Belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz”

Buca Belediyesi, Temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumu yapıldı, 2019 Yılı Faaliyet Raporu ve Mali Yılı Kesin Hesabı kabul edildi.  Başkan Kılıç,  belediyede dijital dönüşümün başladığını ifade ederken “Belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz” dedi.

Buca Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumu, Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç yönetiminde gerçekleştirildi.

Meclis oturumunda 2019 Yılı Faaliyet Raporu ve Mali Yılı Kesin Hesabı görüşmeleri gerçekleştirildi.

GÜNDOĞDU TASARRUF YAPILMASINI BEKLİYORUZ

Buca Belediyesi Faaliyet raporu görüşmelerinde AK Parti Grup sözcüsü Ekrem Gündodu Sosyal yardımların kesintisiz devam etmesini beklediklerini belirterek önümüzdeki dönem çöp ihalesinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi Gündoğdu  Mali sıkıntı yaşayan Belediyenin tasarrufa gitmesini isteyerek seçim döneminde söz verilen projelerin yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

15 AYLIK SÜREDE PROJE ELEŞTRİSİNE YANIT
Toplantıda AK Parti Grubu’nun, Başkan Kılıç’ın seçim döneminde vaat ettiği projeleri yerine getirmediği ve hizmetlerde aksamalar olduğuna ilişkin eleştirilerine yanıt veren Başkan Kılıç, “15 aylık sürede ne yaptınız gibi eleştiriler geldi. İlk bir yıllık dönemde yönetim kendi hazırlığını yapar,  stratejik planını oluşturur, 4 yıllık dönemde neler yapacağını planlar. Belediyeye İller Bankası’ndan, gelen pay belli, gelirleri belli. Bir yılda bu projelerin tamamlanması mümkün değil” diye konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLADI
Belediye bünyesinde hazırlığı yapılan dijital dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Kılıç,”21.yy teknoloji çağı. Biz gelecek dönemlere sirayet edecek, belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz. Bu proje bitmek üzere. Belediyede yapılacak imardan arşivlemeye kadar tüm işlemleri bir araya toplayacak. Biz kendi ayakları yere basan bir mali diplin sağlamadan, ayakları yere basan bir belediye olmadan bu çalışmaları tamamlamak bana çok doğru gelmiyor. Önümüzde 4 yıllık bir dönem var. 40 arkadaşımız gece gündüz bununla uğraşıyorlar. Daha ilk yılımızdayız. Alt yapımızı tamamladıktan sonra projelerimizi başlatacağız.2019 yılının gayet iyi gittiğini düşünüyorum. Biz çalışma arkadaşlarımızla ciddi manada doyuma ulaştık. Bundan sonra da Buca halkına hak ettiği hizmetleri vermek için gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 2019 Yılı Faaliyet Raporu  oy çokluğuyla kabul edildi.

KOMİSYONLARDA İNCE AYAR

Buca Belediyesi 2020 İhtisas Komisyonlarında fazla tartışma yaşanmazken AK  Parti komisyon üyelerinde ince bir ayar çekildiği görülüyor. Özellikle disipline gönderilen Belediye Meclis Üyeleri  Mustafa Solmaz, Mustafa İnce ve Mehmet Adıyaman yerlerini korudukları dikkat çekti.  AK Parti’li Meclis üyesi Mustafa İnce’nin İmar Komisyonunda yer alması sürpriz oldu. CHP Millet  ittifakı işbirliği sıkıntı yaratmazken, Cumhur İttifakı Meclis Komisyon seçimlerine yansımaması MHPli Meclis üyeleri kendilerine önerilen Komisyonları istemediklerinden  dolayı MHP’li Meclis üyeleri komisyonlarda yer almadı.